
U sjeverozapadnom djelu Hrvatske proteže se planina Kalnik čineći svojim oblikom Kalničko gorje dužine od četrdesetak kilometara. Granice su općine, sela i gradovi: Breznica i Novi Marof s Zapada, Varaždinske Toplice i Ludbreg s sjevera, Koprivnica s istoka, te s juga Visoko, Gornja Rijeka, Kalnik i Apatovec. Prirodna granica s sjeverne strane je rijeka Bednja do Ludbrega te željeznička pruga do Koprivnice. Željeznička pruga Koprivnica - Križevci ga odvaja od Bilogore. Te cesta Križevci - Komin je južna granica Kalničkog gorja i Kalničkog prigorja. Prostor je to u kojem raste uglavnom bjelogorična šuma, te razno bilje i cvijeće. Karakteristika je Kalnika da ima dosta golih stijena koje su pogodne za penjanje. Putevi koji premrežuju planinu su uglavnom makadamski, asfaltne ceste su manje zastupljene u tom prostoru.
U njenom središnjem dijelu nedaleko grada Križevaca, uzdiže se vrh Vranilac visok 643 m -najistaknutiji dio Kalnika. Možda se ne može pohvaliti svojom nadmorskom visinom, ali zato može svojom raznolikom ponudom koju nudi svakom planinaru, alpinistu, izletniku i svakom ljubitelju prirode.
Na Kalniku svatko može naći nešto za sebe. Za planinare on je značajna kontrolna točka ZPP-a i HPO. Planinom prolaze mnoge planinarske staze i putevi, koji omogučavaju zainteresiranima planinarima i izletnicima obilazak
i upoznavanje s prirodnim ljepotama krajolika. Sagrađena je 1996. godine Poučna staza na Kalniku koja poučava izletnike na čuvanje prirode i okoliša. Na Kalniku u središnjem dijelu je izgrađen i otvoren 1935. godine zasada jedini planinarski dom, vlasništvo križevačkog PD Kalnik. Istočno u blizini Rasinje je planinarsko sklonište kojim upravljaju koprivnički planinari HPD Bilo.
Alpinistima i penjačima Kalnik pruža posebno zanimljive doživljaje, oko 210 uređenih penjačkih smjerova koji se većinom nalaze na centralnom djelu i time ga čine jednim od popularnijih penjališta u ovom djelu Hrvatske. Izletnicima je zanimljiv najviše zbog Starog grada Veliki Kalnik koji čuva svoje zidine još iz doba vladavine Bele IV i na taj način obogaćuju ugođaj Kalnika koji uvijek nudi nešto više. Zanimljiv je i zmajarima kao i onima koji se bave padobranskim jedrenjem jer nedaleko od vrha Vranilca su dva uzletišta koje pružaju mogučnost letenja i razgledanja Kalnika iz ptičje perspektive.
Puno je toga napisano o ljepoti ovog kraja i planini koja pruža puno, a ne traži gotovo ništa osim volje da je posjetite i doživite dio tog nezaboravnog ugođaja. Planinarski dom je smješten u blizini Starog grada Velikog Kalnika na visini od 480 m. Do njega je moguće doći i automobilom (zanimljiv podatak onima koji ne vole puno pješačiti). Od Križevaca je moguće doći pješice markiranom planinarskom stazom za oko 3 sata i 30 minuta hoda. Onima koji ga žele posjetiti preporučujemo također odlazak na grad Mali Kalnik na stjenovitom grebenu i vrhu Pusta Barbara (460 m) koji je manje posjećivan, ali ništa manje vrijedan od svog velikog brata.
U Kalničkom području gravitiraju planinari PD Kalnik iz Križevaca,HPD Bilo i HPD Pevec iz Koprivnice, HPD Tonimir iz Varaždinskih Toplica, PD Grebengrad iz Novog Marofa, PD Ludbreg i PD Castrum iovia iz Ludbrega.
O tome više:
http://www.pdkalnik.hr/
http://www.hpd-bilo.hr/