Iskustva sa zmijama na planini Dinari i Velebitu

Treba li hodati sa štapovima ili bez njih, tko je najsimpatičniji domar u Hrvatskoj, te razgovori o svim ostalim vječitim i važnim pitanjima.

Iskustva sa zmijama na planini Dinari i Velebitu

PostPostao/la pohodnik » 09. 06. 2011., 11:38

Pozdravljeni,

Molim za informacijo-izkustvo sa zmijama-pogotovo sa poskocima na Dinari i Velebitu. I još informacijo, koliko visoko se može terenskim vozilom na Dinaru i sa koje starne, te kakav je put?

Zainformacije zahvaljujem, ljep pozdrav.

Pohodnik
pohodnik

Re: Iskustva sa zmijama na planini Dinari i Velebitu

PostPostao/la ČUDAK » 09. 06. 2011., 21:32

ako si u terencu onda ćeš teško naići na zmiju.Na Dinari se moraš potruditi da ih vidiš.Moraš iznenada skakati u grmlje i prevrtati kamenje.Na Velebitu je nešto lakše. Uzmi sobom knjigu Krune Raca i listaj ju dok bos sjediš negdje na pivčevcu.Na Dinaru odi do glavaša kule i otuda pješice. Možda ti se posreći. Slikaj i šalji.
ČUDAK

PostPostao/la Barni » 10. 06. 2011., 09:05

Mislim da je najbolje uzeti sa sobom koji plananinarski vodič A. Čaplara - na njih se poskoci najbolje love, garantirano!
Ozbiljno: u 30 godina planinarenja sreo sam pet - šest poskoka; jednom sam prilično velikom primjerku stavio ruku na stijenu točno pred nos - okrenuo se i otišao - nisam mu bio interesantan.
Ne brini se za glupe priče - poskoci su domaće životinje, pitome i drage!
Barni

PostPostao/la pohodnik » 10. 06. 2011., 11:09

Hvala na informacijama i iskustvima. Imamo još jedno pitanje vezano za ovo, kako je hodanje-planinarenje sa psima i zmije na Dinari i Velebitu. Mislim, da je bio prošlog ljeta onaj incident sa pastirima, kad je poskok ugrizo jednog od njih izpred jednog pastirskog stana, pa je momak umalo izgubijo 2 prsta. Ili ona sa Kozjaka ispred 2-3 godine. Bar tako su pisali u J.L. i S.D. Praksa je, da ako imaš životnju uza sebe, da moža njeno trčkaranje,njuškanje, .... uznemiriti zmiju i evo ti problema. Ne samo za tebe nego pogotovo za psa, koga ne možeš baš sve vreme da držiš na remenu.
Ono o tome, da su poskoci "domače životinje",.... pa to baš ne važi kod nas na obroncima Kočevskog Roga prema Beloj Krajini. Ako ste jih kod vas pripitomili, "ala vam vera".

Još jednom zahvaljujem i ljep pozdrav svima, možda se sretnemo nekde na padinama.......

Pohodnik
pohodnik

PostPostao/la Bestija » 10. 06. 2011., 13:00

Evo tema o zmijama sa drugog foruma da ne kopiram ima dobrih informacijama:
http://www.planinarenje.net/forum/showthread.php?44

A posto ne citas privatnu postu evo ti javno :)

Zmija svugdi u planinama ima, ali ljudi ih svojom bukom (vibracijama prilikom hodanja) otjeraju od sebe. Ja sam vidio poskoka do sada samo jednom, a sigurno su stotine (ili tisuće) pobjegli i sakrili se prije nego sam im došao blizu zato malo opreza i to je to. Na Dinaru se može doći nekih sat vremena ispod vrha ali moraš imat pravog terenca (Lada Niva, Puch, Uaz, Land Cruiser, i slični) sa ovim SUVovima nemožeš toliko blizu doći... (neznam kakvo je stanje nakon ove zime)

pohodnik je napisao/la: Mislim, da je bio prošlog ljeta onaj incident sa pastirima, kad je poskok ugrizo jednog od njih izpred jednog pastirskog stana, pa je momak umalo izgubijo 2 prsta. Ili ona sa Kozjaka ispred 2-3 godine.

Problem psa je što ima mekane jastucice na nogama i ne prenosi velike vibracije na podlogu te se moze desiti da ga zmija ne osjeti i eto problema, nije problem kad zmija osjeti prijetnju nego kad je ne osjeti i onda je iznenadi tako da se nemoze vise povuci.. Incident na Kozjaku neznam što bi rekao. Čovik je vidio zmiju i udrio je nogom tako da je ubacio bebi u košaru i nažalost zmija je reagirala jedino kako zna a to je obrambeni ugriz koji je za bebu bio koban.. A onog pastira na Dinari još gore šteta šta ga nije dokrajčio (poskok pastira)...

Evo njegove izjave..
"Poveli smo u petak na Dinaru stado ovaca moga prijatelja Ive Gambirože. Navečer, nadomak samog vrha Dinare, zaustavili smo stado i otišao sam do pastirske kućice. Kada sam došao pred ulaz, ugledao sam poskoka. Bacio sam kamen, promašio, a poskok je i dalje gmizao prema unutra. Dohvatio sam granu i bacio se prema njemu u želji da ga pometem. On se tada omotao oko grane i brzinom munje ugrizao me najprije za palac, a potom za kažiprst desne ruke. Tada sam ga uhvatio za rep, odalamio ga u zid, stavio pod noge, dočepao se kamena i stukao mu glavu", ispričao je Marko."
Bestija

PostPostao/la pohodnik » 12. 06. 2011., 09:44

Još jedan put zahvaljujem na informacijama in iskustvima. Molim za još jednu informcijo; kako je na Dinari i Velebitu sa minama, pogotovo ako očeš, da skreneš iz markirnih puteva. Ljep pozdrav
pohodnik

PostPostao/la velebit » 12. 06. 2011., 22:05

velebit

PostPostao/la Bestija » 12. 06. 2011., 23:38

pohodnik je napisao/la:Još jedan put zahvaljujem na informacijama in iskustvima. Molim za još jednu informcijo; kako je na Dinari i Velebitu sa minama, pogotovo ako očeš, da skreneš iz markirnih puteva. Ljep pozdrav

Evo ti link za minska područja za Hrvatsku i BiH: http://www.planinarenje.net/forum/showthread.php?33
Bestija

PostPostao/la pohodnik » 20. 06. 2011., 11:10

Još jedan put zahvaljujem na informacijama i linkovima. Ljep planinski pozdrav.
pohodnik

Natrag na Planinarski doživljaji i iskustva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.