Vodička iskustva

Treba li hodati sa štapovima ili bez njih, tko je najsimpatičniji domar u Hrvatskoj, te razgovori o svim ostalim vječitim i važnim pitanjima.

Vodička iskustva

PostPostao/la lutajuće gojzerice » 24. 04. 2013., 17:49

Svi znamo da biti Vodič nije laka zadaća. U vodičkoj službi nas uče kako biti dosljedan Vodič sa stavom :o
Ali kada se nađemo na terenu sve poprima drugu dimenziju. Teško je udovoljiti svima u grupi i ostati svoj :?
No, vrlo često se događa da Vodiči zauzimaju poziciju"Boga" na stazi i ponašaju se kao da su na Trekingu i da su sami. :roll:
Ali, da ne diramo "Bogove koji su pali na tjeme " :shock: Već pokušajmo saznati i međusobno razmijeniti iskustva sa staza po kojima vodimo ljude, ljubitelje prirode. Što smo gdje doživjeli... na što trebamo posebno pripaziti.... gdje nam se dogodio neki " Gaf" :arrow: .... i općenito što za svakog od nas znači biti " Vodič " Može li se uvesti reda u društvima nakon što ispunimo sve uvjete za UIAA ...I još puuuno zanimljivih tema vezanih za vođenje :D jer za to smo se odlučili iz ljubavi, zar ne :?:
Da napomenem, da nakon puno godina iskustva po planinama, stjecanja znanja i vještina, za tjedan dana konačno vodim, službeno, svoju prvu skupinu na izlet i to od tri dana ;) južnim Velebitom. Iskustva u vođenju manjih skupina imam, a slijedi dobro preznojavanje sa većom grupom ljudi ...ali mogu ja to. A kako ću se postaviti prema ostatku ekipe kao žena- vodič.... e to ćemo vidjeti :lol: nakon povratka budem znala jesu li me razapeli negdje ili ću se opet tu pojaviti na ovom forumu ;)
lutajuće gojzerice

Re: Vodička iskustva

PostPostao/la AnArChY » 30. 04. 2013., 08:23

A kako/kome prijaviti lošeg vodiča?
Npr. osobu koja ostavi planinara iz grupe kojem je pozlilo s objasnjenjem "pokupit cemo ga pri povratku", osobu koja u grupu prihvato osobe bez osnovne opreme (gojzerica, vode) i onda ih prepusti samima sebi po izgovorom "pa znali su gdje idemo, sami su si krivi"...
... ili pak vodiča koji vodi izlete za koje nema kategoriju

Da li se ikad dogodilo da je nekom vodiču oduzeta licenca?
AnArChY

PostPostao/la lutajuće gojzerice » 06. 05. 2013., 11:36

AnArChY je napisao/la:A kako/kome prijaviti lošeg vodiča?
Npr. osobu koja ostavi planinara iz grupe kojem je pozlilo s objasnjenjem "pokupit cemo ga pri povratku", osobu koja u grupu prihvato osobe bez osnovne opreme (gojzerica, vode) i onda ih prepusti samima sebi po izgovorom "pa znali su gdje idemo, sami su si krivi"...

Već neko vrijeme predlažem da se u PD uvedu knjige dojmova u koju bi se upisivali dojmovi sa izleta, o stazi, organizaciji, vođenju...primjedbe i pohvale vodiču koji je osmislio i vodio izlet a onda na kraju godine sabrati sve dojmove i prozvati neodgovorne vodiče ili pohvaliti one koji su imali najviše pohvala i na svakoj skupštini pročitati ono što se nakupi kroz godinu. Naravno da ako neko ima nelagodu javno se nekom vodiču zamjeriti sve opaske u knjigu dojmova unositi bez potpisa.
Mislim da bi to dovelo do više reda u društvima u kojima vladaju neredi među vodičkom etikom ponašanja prema ostalim sudionicima izleta.
lutajuće gojzerice

PostPostao/la lutajuće gojzerice » 06. 05. 2013., 13:10

Evo, kako sam i obećala javiti se nakon mog prvog službenog izleta :P preživjela
Naučila sam nešto čemu nas ne uče u vodičkoj školi a to je da je jako važno biti uz vozača u autobusu jer vodič i šofer imaju ključnu ulogu ako je izlet višednevni a put dug :geek:
Pročitala sam u njihovom putnom nalogu gdje jasno stoji da šofer mora stogo slušati upute vođe puta i da sve što se u putu i u tim naredbama dogodi, svu odgovornost na sebe, u tom slučaju preuzima vođa puta :oops: ...dakle.... pazite kakva vam je logistika na tom putu jer ako sugerirate šoferu da negdje skrene i pri tom izazovete nezgodu i ugrozite sigurnost putnika i autobus se pri tom ošteti, odgovornost na sebe preuzima vođa puta tj, vodič.
Vrlo je važno na tom putu sjediti na pomoćno sjedalo kraj šofera i biti u stalnom dogovoru s njim jer, vjerujte mi da nije njima lako ispunjavati sve naše želje i da nas voze što bliže nekoj destinaciji kako bi nam skratili put do cilja. :(
lutajuće gojzerice

PostPostao/la Vodici » 20. 05. 2013., 15:40

Iz pravilnika Komisije za vodiče

Članak 27.
Prava članova VS-a su:
 vođenje planinara u planine u skladu s postignutom kategorijom u VS-u,
 sudjelovanje u radu matične Stanice,
 sudjelovati u radu Zbora,
 birati i biti biran na dužnosti u VS-u,
 korištenje povlastica iz članstva u VS-u u Hrvatskoj i inozemstvu,
 primanje naknade troškova u akcijama vođenja po planinama, ako je tako ugovoreno,
 primanje naknade troškova za uporabljenu opremu, ako je tako ugovoreno,
 biti osiguran od posljedica nesreće prilikom zadaće vođenja i uživanja prihoda od osiguranja,
 uživati i druga prava ugovorena posebnim aktima.
Članak 28.
Članovi VS-a dužni su:
 savjesno voditi planinarske izlete, ture i pohode u okviru svoje kategorije i standarda
osposobljenosti,
 biti članovi osnovne planinarske udruge, PD-a registriranog u HPS-u te unutar nje izvršavati
svoje članske i vodičke dužnosti,
 stalno usavršavati znanja pohađanjem predavanja, vježbi, tečajeva i seminara,
 ne voditi osobe bez odgovarajuće opreme, kao ni osobe za koje smatraju da nisu sposobne
savladati očekivane napore,
 redovito podnositi izvješća s akcija vođenja,
 imati odgovarajuću osobnu i tehničku opremu na akcijama vođenja,
 priteći u pomoć i po potrebi prekinuti svoju aktivnost u slučaju poziva za spašavanje,
 brinuti o vlastitom zdravlju i fizičkoj kondiciji,
 promicati zaštitu planinske prirode i spomenika kulture,
 zastupati skupinu planinara koju vode prema trećim osobama,
 pri obavljanju zadaća za VS na vidljivom mjestu nositi vodičke oznake i imati valjanu vodičku
iskaznicu.
Članak 29.
Članstvo u VS prestaje:
 na osobni zahtjev,
 prestankom članstva u osnovnoj planinarskoj udruzi članici HPS-a,
 isključenjem iz članstva po odluci matične planinarske udruge, Stanice ili Komisije.
Članak 30.
Član VS osobno je odgovoran za svoje postupke i posljedice nastale nemarom ili površnošću u
radu prilikom ostvarivanja zadaća iz vodičke djelatnosti.
Stegovni postupak pokreće osnovna planinarska udruga, Stanica, a mogu ga radi zaštite interesa i
ugleda VS-a pokrenuti IOK, Komisija ili IO HPS-a.
Vodici

PostPostao/la lutajuće gojzerice » 29. 05. 2013., 15:48

Vodici je napisao/la:

Iz pravilnika Komisije za vodiče

Članak 27.
Prava članova VS-a su:
 vođenje planinara u planine u skladu s postignutom kategorijom u VS-u,
 sudjelovanje u radu matične Stanice,
 sudjelovati u radu Zbora,
 birati i biti biran na dužnosti u VS-u,
 korištenje povlastica iz članstva u VS-u u Hrvatskoj i inozemstvu,
 primanje naknade troškova u akcijama vođenja po planinama, ako je tako ugovoreno,
 primanje naknade troškova za uporabljenu opremu, ako je tako ugovoreno,
 biti osiguran od posljedica nesreće prilikom zadaće vođenja i uživanja prihoda od osiguranja,
 uživati i druga prava ugovorena posebnim aktima.
Članak 28.
Članovi VS-a dužni su:
 savjesno voditi planinarske izlete, ture i pohode u okviru svoje kategorije i standarda
osposobljenosti,
 biti članovi osnovne planinarske udruge, PD-a registriranog u HPS-u te unutar nje izvršavati
svoje članske i vodičke dužnosti,
 stalno usavršavati znanja pohađanjem predavanja, vježbi, tečajeva i seminara,
 ne voditi osobe bez odgovarajuće opreme, kao ni osobe za koje smatraju da nisu sposobne
savladati očekivane napore,
 redovito podnositi izvješća s akcija vođenja,
 imati odgovarajuću osobnu i tehničku opremu na akcijama vođenja,
 priteći u pomoć i po potrebi prekinuti svoju aktivnost u slučaju poziva za spašavanje,
 brinuti o vlastitom zdravlju i fizičkoj kondiciji,
 promicati zaštitu planinske prirode i spomenika kulture,
 zastupati skupinu planinara koju vode prema trećim osobama,
 pri obavljanju zadaća za VS na vidljivom mjestu nositi vodičke oznake i imati valjanu vodičku
iskaznicu.
Članak 29.
Članstvo u VS prestaje:
 na osobni zahtjev,
 prestankom članstva u osnovnoj planinarskoj udruzi članici HPS-a,
 isključenjem iz članstva po odluci matične planinarske udruge, Stanice ili Komisije.
Članak 30.
Član VS osobno je odgovoran za svoje postupke i posljedice nastale nemarom ili površnošću u
radu prilikom ostvarivanja zadaća iz vodičke djelatnosti.
Stegovni postupak pokreće osnovna planinarska udruga, Stanica, a mogu ga radi zaštite interesa i
ugleda VS-a pokrenuti IOK, Komisija ili IO HPS-a.

Sve jasno piše u Statutu i u pravilniku VS ali bih postavila pitanje; Koliko se stvarno nešto od ovoga primjenilo u praksi kada su neki vodiči u pitanju.
Za sve to se pripremamo i učimo. Trebali bi smo to znati i bez da nam bilo tko to propisuje. Ali, događa se. Uvijek se u nekom od društava događa da netko od Vodiča bude baš takav kakav ne bi trebao biti.
Jednom na nekom od izleta koji sam vodila, dogodilo se da mi je netko iz (upravnog odbora) sugerirao kako ne trebam ugađati toliko sudionicima izleta(?)
Kako pojasniti takvima, da ne ugađam ja nekome zato jer to moram, već želim da na izletu kojeg vodim, svi budu zadovoljni. Ako ne mogu svi, onda skoro svi. Sve što je u mojoj moći kao Vodiču da mogu nekom udovoljiti na izletu a da pro tom ne ometam druge u uživanju, onda je to prihvatljivo. To se odnosi na to da ako netko traži da stanem jer mora odmorit, a za to još uvijek nije predviđeno vrijeme odmora,zašto ne, ako nam vrijeme to dozvoljava. Zašto biti krut i držati se nekog stogog pravila i tjerati ljude da se ubijaju po stazi a došli su uživati. Ako netko zahtijeva spavati s nekim u sobi, zašto ne udovoljiti tome ako je to moguće.
Po meni, svaki vodič koji vodi izlet je na raspolaganju sudionicima do te mjere da ( kao što se meni jednom dogodilo) sam skinula svoje gojzerice i zamijenila ih s osobom koja dalje u svojima nije mogla jer su je rezale u zglobu a moje su bile razgažene.
I? zar je to teško ? Nije. Zar je to udovoljavanje? Nije.
Za sve te takve i slične situacije, svaki od nas Vodiča, treba imati unaprijed pripremljenu vremensku rezervu koja bi omogućila da se neke nepridveđene situacije mogu odigrati u predviđenom roku a da nitko ne bude ugrožen.
Svaki "dosadašnji " Vodič, radio je na svoju ruku kako je htio a neki čak i bez licence. Nadam se da će se to promijeniti ubrzo. A sve je dobro dok se nekome nešto ne desi. Zar do toga mora doći (?)
lutajuće gojzerice

PostPostao/la lutajuće gojzerice » 12. 06. 2013., 19:02

Kako nitko od vodiča ne piše svoja iskustva, anegdotu, zgodne i nezgode sa planinarenja..... morat ću započeti sa svojim iskustvom a u nastavku se nadam da će biti po koji savijet (iskusnijih) vodiča ali i po neka zanimljivost. :lol:
Na putu za Tulove grede, koje mnogi autoprijevoznici izbjegavaju iz opravdanih razloga jer je put do gore po serpentinama, šljunčan, uzak i u slučaju da se iz suprotnog smijera pojavi neki kombi ili neko drugo veće vozilo :o nastaje problem kojeg je nemoguće riješiti.
Kako se to, na svu sreću, nama nije dogodilo, ne znači da nam se nije dogodilo nešto drugo. :?
Na staroj cesti koja vodi od Masleničkog mosta prema Obrovcu i Gračacu, na mjestu gdje se skreće za Tulove grede,tj Sv Rok, u trenutku nepažnje i nepoznavanja ceste od strane šofera :cry: kilometar prije skretanja za Sv. Rok, skrenuli smo u selo Nekiće :oops:
Neko bi rekao, pa šta sad, okreneš se natrag i riješena stvar, ali na uskoj seoskoj cestici koja je toliko zavojita da veliki autobus jedva drži cestu, to je nemoguća misija :o , a na svakom koraku oko nas natpisi " NE PRILAZI, MINIRANO " a mi baš tamo zaglavili :shock: A lijepo je pisalo, "Ne prilazi " !!!
Da stvar bude još gora, na izviđanju staze, mjesec dana ranije, autom smo isto tako skrenuli taj kilometar ranije i isto tako se zatekli u selu Nekići. Samo, autom se još i nekako okreneš i vratiš ali autobus !!! :o Pitala sam se, zar svi putovi vode u te Nekiće :cry: :roll:
Mislim da mi se tada život okrenuo i provrtio u sekundi. Dovedeš ljude u opasnost u samo nekoliko minuta nepažnje. :evil:
Na svu sreću, šofer je bio toliko priseban i spretan da je manevrirao onim autobusom kao da je igračka. Okrenuo ga u nekoliko poteza na jedinom mjestu za koje smo utvrdili da je ( bar po našoj procijeni ) bilo sigurno od mina. :cry:
U svemu tome nitko od sudionika izleta nije bio u toku svega toga, zašto smo se tu zatekli i zašto se tu okrećemo a ni koliko smo blizu mina :shock:
Nakon svega toga i nakon mučnine koja te u trenutku preuzme, našli smo se na sigurnom i u šali komentirali ( iako mi do šale i nije bilo ) što li je mislila ona jedina stara obitelj koja je ostala živjeti u Nekićima ..... " Svašta smo mi tu doživjeli...i tenkove i vojsku ...ali autobus pun ljudi, još nismo..... Ženo hvataj janjca, gosti dolaze " :lol:
lutajuće gojzerice

PostPostao/la MiG » 21. 03. 2016., 12:31

lutajuće gojzerice je napisao/la:Kako nitko od vodiča ne piše svoja iskustva, anegdotu, zgodne i nezgode sa planinarenja..... morat ću započeti sa svojim iskustvom a u nastavku se nadam da će biti po koji savijet (iskusnijih) vodiča ali i po neka zanimljivost. :lol:
Na putu za Tulove grede,... :lol:

Ahaha, malo se kasno javljam, nema me baš na forumu, ali eto danas navratila pa čitam ... :)

Ovo sa busom je istina. Ja sam vodič nešto više dvije godine. Vodič uvijek uz šofera, i pomaže mu pri putu za svaki slučaj. Ja unaprijed najčešće pripremim trasu puta i sve, iako šoferi to i sami znaju, ali za svaku slučaj. Što se tiče vožnje i okretanja šoferi su obično jako spretni i snađu se. Mi u našem planinarskom društvu već imamo grupu šofera i buseva koji su navikli na planinarske izlete i takve ceste. ;)

Što se tiče loših vodiča i onakvih ponašanja, trebalo bi ih prijaviti ili planinarskom društvu za kojeg vode, ili Stanici planinarskih vodiča kojoj pripadaju. Lako saznate kojoj stanici pripadaju. Obratite se HPS-u ako ništa drugo, Dorijan Klasnić je pročelnik Vodičke službe trenutno.

Što se tiče vođenja velike grupe ljudi (bus), to je uvijek problem, jer nikad nemaju svi isti tempo. U našem društvu srećom imamo puno vodiča, pa lako razdvojimo grupe gdje svaka ima svog vodiča, i glavnog i pomoćnog. Povezani smo Motorolama i sve štima.
MiG

Natrag na Planinarski doživljaji i iskustva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.