Sjeverni Velebit

Najljepša hrvatska planina uzduž i poprijeko: od Vratnika do Crnopca, od plavoga mora do ličkih brda i planina.

Sjeverni Velebit

PostPostao/la Mirni » 01. 04. 2011., 17:13

Budući da imam namjeru posjetiti ovaj dio Velebita interesira me ima li netko informacija, kakvo je stanje sa snijegom :?:
Zadnja izmjena: Mirni; 11. 05. 2011., 10:05; ukupno mijenjano 1 put/a.
Mirni

Re: Sjeverni Velebit

PostPostao/la Alan » 01. 04. 2011., 20:06

U ovo doba godina na vrhovima Velebita još zna biti snijega. U pravilu snijeg okopni tek u 5. mjesecu
:D
Alan

PostPostao/la Mirni » 02. 04. 2011., 10:15

Hvala Alane, slutio sam da ima snijega, no da li znaš da li je Premužićeva prohodna bez neke posebne zimske opreme (dereze, cepin, navez...) :?:
Mirni

PostPostao/la Alan » 03. 04. 2011., 12:42

Baš gledam na webu DHMZ-a - piše da nigdje više nema snijega, dakle ni na Zavižanu.
Ja bih ipak na Premužićevu nešto kasnije, tijekom ljeta, jer mi se čini da je to najbolje vrijeme za obilazak.
;)
Alan

PostPostao/la NardiSt » 06. 04. 2011., 19:27

Zanima me da li se do Velikog Lubenovca može doći malim automobilom? Je li izvedivo proći u jednom danu od Velikog lubenovca do Golubića, sa Golubića do Vratarskog kuka, pa na Rosijevu kolibu, Gromovaču i Premužićkom do Zavižana ili je bolje vratiti se na Veliki Lubenovac. Kakvo je stanje sa markacijama od Vratarskog kuka do Rosijeve kolibe? Čini mi se da sam na starom forumu čitao da su one izbljedile ili prebrisane? Kako uopće najlakše doći do Golubića i Vratarskog kuka?
NardiSt

PostPostao/la Mirni » 06. 04. 2011., 21:35

NardiSt je napisao/la:Zanima me da li se do Velikog Lubenovca može doći malim automobilom? Je li izvedivo proći u jednom danu od Velikog lubenovca do Golubića, sa Golubića do Vratarskog kuka, pa na Rosijevu kolibu, Gromovaču i Premužićkom do Zavižana ili je bolje vratiti se na Veliki Lubenovac. Kakvo je stanje sa markacijama od Vratarskog kuka do Rosijeve kolibe? Čini mi se da sam na starom forumu čitao da su one izbljedile ili prebrisane? Kako uopće najlakše doći do Golubića i Vratarskog kuka?

Tu ti mogu malo pomoći. Sada nije moguć nikakav prevoz prema V. Lubenovcu. Inaće ovu trasu možeš proći u boljim vremenskim uvjetima, mislim kad nema snijega. Siguran sam da stazom od Vratarskog do Rossijeve, da bi prošao, moraš dobro poznavati teren jer se marka više ne obnavlja, a dosta je izbljedila i na nekim mjestima je niti nema. Od Golubića do Vratarskog najlakše i najbliže je preko Lubenovačkih vrata.
Mirni

PostPostao/la NardiSt » 10. 04. 2011., 21:43

Hvala na informacijama. Ovu subotu sam bio sa prijateljem na Hajduckim kukovima. Isli smo malim autom i stali na pola puta makadama od Careve kuce do Velikog Lubenovca, jer dalje nismo mogli zbog snijega. Nastavili smo pjehe do Velikog Lubenovca, pa makadamom prema Lubenovackim vratima i malo ranije skrenuli markacijom prema Golubicu. Tu smo susreli planinara iz Buja, koji nam je dao korisne savjete. Nastavili smo ocuvanim markacijama prema Kuku i sa Kuka poslije prema makadamu malo prije velikog Lubenovca, pa nazad do auta. Markacije od Golubica do Kuka , pa prema makadamu, su uredne, ali je put dosta zarastao, jer je zabranjeno obnavljanje od strane uprave NP. Preporucam ovu kruznu turu ovako kako smo mi isli, jer je izbrisana marka na pocetku makadama za Kuk, a slijedeca je nekih 10 metara u sumi i nije je lako vidjeti sa makadama, a i taj put prema Kuku je lakse odraditi u povratku, spustajuci se! Nas Splicane je dosta iznenadila kolicina snijega u ovim predjelima, posebno na sjevernim stranama okolnih vrhova i makadamu od Velikog Lubenovca prema Tromedi, jer na stranama DHMZ nije bilo snijega na Zavizanu. Ovaj planinar kojeg smo susreli nam je rekao da se tu radi fenomenu temperaturne inverzije. Na marki ispod Golubica sam na jednom mjestu upao u snijeg do pojasa! Izvukli smo poucak, da je pocetak travnja, ipak prerano za planinarenje po Sjevernom Velebitu i treba cekati da se snijeg otopi! Mirni je bio u pravu!
NardiSt

PostPostao/la kailash » 11. 04. 2011., 16:05

Mirni je napisao/la:Budući da imam namjeru posjetiti ovaj dio Velebita interesira me ima li netko informacija, kakvo je stanje sa snijegom :?:

Preuzeo sam ovo izvješće sa facebook profila NP S.Velebit:

"Stanje u Parku: cesta do Zavižana očišćena je i prohodna za osobna vozila, kao i ona do Štirovače. Zavižan i Botanički vrt su okopnili, no Premužićeva i ostatak vršnog dijela Parka ostaje pod snijegom. Ulazna točka na Babić siči još uvijek je službeno zatvorena, za razliku od PD Zavižan koji je uvijek otvoren zahvaljujući meteorološkim motriteljima."

Također:

"Službeno otvaranje Parka, prema trenutnoj situaciji, možete očekivati sredinom travnja."

Također:

"cesta kroz Štirovaču je pročišćena skroz do Pazarišta, a prema Kuginoj kući nemamo informaciju o prohodnosti, probajte nazvati park prirode Velebit! http://www.pp-velebit.hr"
kailash

PostPostao/la NardiSt » 11. 04. 2011., 20:16

U subotu 9.4.2011.,kad smo gledali sa Golubica, sjeverne strane svih okolnih vrhova Sjevernog Velebita su bile, pod snijegom, a cini se da su i blizi vrhovi srednjeg Velebita bili pod snijegom. Mislim da se snijeg na makadamu od Careve kuce do velikog Lubenovca, nece uskoro otopiti, jer je na mjestima debeo 30 cm, ima i leda, a po vremenskoj prognozi, ocekuje se novi snijeg u gorju! :( Asfaltirana cesta od Krasnog do Careve kuce je bila ociscena i bez snijega!
NardiSt

PostPostao/la Barni » 13. 04. 2011., 13:41

Možda malo kasnim s infomacijom .....no, bili smo u subotu i nedjelju na Zavižanu; obišli smo okolne vrhove i bili Premužićevom stazom do Crikvene .... snijega ima ali ga se lako svladava. Oko doma na Zavižanu zaista nema snijega. Pogledajte fotografije i opis rute http://www.hpdlipa.hr/dokumenti/clanci/Sjeverni_VELEBIT.pdf ; http://www.hpdlipa.hr/dokumenti/clanci/RUTA_Sjeverni_VELEBIT.pdf
Barni

Sljedeća

Natrag na Velebit i Lika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.