Aida Barišić, KS HPS, SO HPK Sveti Mihovil Foto: Željko Marunčić i Aida Barišić
Od 14. do 15. prosinca 2019. u planinarskoj kući u Alatima u organizaciji Komisije za speleologiju HPS-a i HPK Sveti Mihovil iz Šibenika održan je Seminar o topografskom snimanju speleoloških objekata. Voditelj dvodnevnog seminara bio je instruktor speleologije Teo Barišić.
Na seminaru je sudjelovalo ukupno 36 speleologa, od čega 8 instruktora/demonstratora te 21 polaznika iz osam speleoloških udruga – 6 iz Hrvatske i 2 iz BiH (1 SK Ozren Lukić, 1 SK Ursus spelaeus, 4 SO Biokovo, 4 SO Liburnija, 4 SO Imber, 1 SO Velebit iz Hrvatske te 4 SD Mijatovi dvori i 2 SD Ponir iz BiH) te možemo reći da je seminar bio ujedno i međunarodni što govori o kvaliteti rada KS na polju edukacije speleologa. Samu organizaciju i logistiku poduprlo je još 7 speleologa domaćina HPK Sveti Mihovil.
Seminar je započeo okupljanjem sudionika u planinarskoj kući uz dobru atmosferu speleoloških tuluma da bi se u subotnje jutro sudionici seminara spustili stotinjak metara pod zemlju u iskopane dvorane napuštenog rudnika boksita Kalun kod Drniša. Nakon demonstracije tehnika klasičnog topografskog snimanja speleolozi su podijeljeni u 6 timova koji su crtali rudnički labirint. Nakon praktičnog dijela uslijedio je povratak u bazu na topli tanjur bravetine sa kupusom, nastavak predavanja do 22 sata a potom i novo druženje.
U nedjelju ujutro je nastavljeno s predavanjem o obradi nacrta i speleološkim simbolima, nakon čega su se sudionici ponovo podijelili po timovima u kojima su radili u objektu da bi krenula radionica sa unošenjem podataka u računalne programe za obradu podataka, printanje poligona, prenošenje poligona i izrada nacrta na paus papiru olovkom.
Na kraju su polaznici mogli usporediti klasične i suvremene tehnike crtanja, a KS HPS je svima podijelila potvrdu o sudjelovanju na seminaru, logo KS te brošuru o 60 godina rada KS HPS.
HPK Sveti Mihovil se ovim putem zahvaljuje KS HPS-a na ukazanom povjerenju, sudionicima na sudjelovanju i svim predavačima i demonstratorima na uloženom trudu i vremenu.
U veljači 2021. u Hrvatskom saboru usvojena je Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine, koja predstavlja jedan od strateških dokumenata za razvoj u svim djelatnostima na nacionalnoj razini. Za planinarstvo je značajna jer je njome jasno utvrđeno strateško opredijeljenje Republike Hrvatske za promoviranje planinarskih sadržaja i ulaganja u planinarsku infrastrukturu – planinarske domove i putove.
Danas je u Zagrebu otkrivena spomen ploča na pročelju zgrade u Masarykovoj 1 u kojoj je 24. veljače 1950. održana Osnivačka skupština Gorske službe spašavanja u Hrvatskoj. Djelovala je kao interna služba i stručna komisija tadašnjeg PSH-a.
Planinare i sve druge posjetitelje koji se upućuju u planine dodatno podsjećamo na nužnost povećane brige o sigurnosti kod planiranja i izvedbe planinarskih izleta i tura u zimskim okolnostima.