U požaru izgorjelo planinarsko sklonište Skorpovac
31.10.2024.
U četvtak 31. listopada oko 2 sata u noći došlo je do požara u planinarskom skloništu Skorpovac. Sklonište je u požaru u cijelosti izgorjelo.
Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.
Ove godine tema Međunarodnog dana planina je obnavljanje planinskih ekosustava.
U svojoj najavi povodom Međunarodnog dana planina 2023. Ujedinjeni narodi ističu da su planine prirodni dragulji koje bismo trebali čuvati. Prema pokazateljima UN-a, one su dom za 15% svjetske populacije i u njima se nalazi oko polovica žarišta svjetske bioraznolikosti. Planine daju slatku vodu za svakodnevni život polovici čovječanstva, pomažu u održavanju poljoprivredne proizvodnje i opskrbe čistom energijom i lijekovima. Nažalost, planine su pod prijetnjom klimatskih promjena, prekomjernog iskorištavanja i kontaminacije, povećavajući rizik za ljude i planet. Međunarodni dan planina 2023., pod naslovom “obnova planinskih ekosustava” prilika je za povećanje svijesti o važnosti planinskih ekosustava i pozivanje na rješenja temeljena na prirodi, najbolje prakse i ulaganja koja grade otpornost, smanjuju ranjivost i povećavaju sposobnost planina da se prilagode prijetnjama i ekstremnim klimatskim događajima.
Ne treba zaboraviti da su hrvatske planine jedinstvene u svijetu upravo po svojoj velikoj raznolikosti na relativno malom prostoru. Najviše hrvatske planine pripadaju Dinarskom gorju i karakterizira ih ekološki iznimno osjetljiv krški reljef. Protežu se smjerom sjeverozapad – jugoistok, uzduž jadranske obale u nekoliko usporednih nizova, koji počinju s otočnim planinama. Za razliku od Dinarida, planine i gore panonskog i peripanonskog prostora uglavnom su stare geološke građe, blažih strmina, razmjerno niske te bogate vodom i vegetacijom. Njihov smjer pružanja nije jedinstven, ali se nigdje ne podudara s dinarskim. Odlikuje ih brojnost vodenih tokova koji su kroz stoljeća usjekli duboke doline i tako stvorili šarolik reljef. Zbog male visine u odnosu na svjetska velegorja, većina je naših vrhova planinarski razmjerno lako dostupna, što hrvatske planine čini vrlo pogodnim, praktički idealnim za planinarenje. Ljepota i raznolikost hrvatskih planina, ali i rano prepoznavanje njihova značaja i vrednovanje, ujedno su i razlozi što se organizirano planinarstvo u Hrvatskoj počelo razvijati vrlo rano (još 1874.), po čemu smo bili među prvima u Europi, te što su prve inicijative za zaštitu okoliša u Hrvatskoj nastale u upravo u okvirima planinarske udruge. Hrvatski planinarski savez je i danas najveća hrvatska udruga posvećena zaštiti okoliša.
Sa ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti očuvanja planina, svake se godine Međunarodni dan planina u Hrvatskoj obilježava raznovrsnim akcijama.
Ususret međunarodnom danu planina u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit 8. prosinca u Kući Velebita u Krasnu održavaju se stručna predavanja i izložba fotografija “Živi svijet Velebita” Ivana Vukušića o o važnosti razvoja planinskih područja. Predavanje „Dr. Ivan Krajač i njegova kuća na Zavižanu“ održat će prof. Ana Lemić, predsjednica gospićkog PD-a Visočica i Ogranka Matice Hrvatske i, a u ime Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) predavanje „Zavižan – između snijega, vjetra i sunca“ Kornelija Špoler Čanić i Vjeran Magjarević.
Komisija za zaštitu prirode Hrvatskog planinarskog saveza Međunarodni dan planina obilježava promocijom nove generacije čuvara planinske prirode. Dodjela znački, diploma i iskaznica čuvara planinske prirode održava se u subotu 9. prosinca 2023. u planinarskom domu Omanovac na Psunju. Značke, diplome i iskaznice primit će 30 čuvara planinske prirode, koji su uspješno položili ispit za čuvare planinske prirode.
U nedjelju 10. prosinca 2023. na Papuku organizira se izlet “Prošlost i sadašnjost na južnim padinama Papuka”, a koji organiziraju i vode udruga Slavonski planinari i djelatnici Parka prirode Papuk. Obilazak uključuje kretanje nemarkiranim stazama Papuka (oko 9 kilometara dužine).
Javna ustanova Natura viva, JU Nacionalni park Risnjak, Veleučilište u Karlovcu, Studentski centar Karlovac i Hrvatski fotosavez u Studentskom centru Karlovac 11. prosinca u 18 sati otvaraju izložbu fotografija „Bajke planina“.
Također, uz Međunarodni dan planina, u knjižnici Dugave u Zagrebu održat će se 13. prosinca u 18 sati predstavljanje planinarskog vodiča Premužićeva staza autora Alana Čaplara, kojega su povodom 90. obljetnice Premužićeve staze, izdali Hrvatski planinarski savez, JU Nacionalni park Sjeverni Velebiti i JU Park prirode Velebit. Ovaj planinarski vodič predstavlja obilježja Velebita, povijesni, arhitektonski i planinarski značaj Premužićeve staze te daje detaljan opis puta i zanimljivosti uz Premužićevu stazu.
Uz navedeno, brojne planinarske udruge obilježit će Međunarodni dan planina prigodnim predavanjima i izletima u planine.
U četvtak 31. listopada oko 2 sata u noći došlo je do požara u planinarskom skloništu Skorpovac. Sklonište je u požaru u cijelosti izgorjelo.
U programu Sportske televizije predstavljena je 150. obljetnica organiziranog planinarstva u Hrvatskoj i svečana akademija u kazalištu Kerempuh.
Radna skupina za djecu i mlade HPS-a organizira susret voditelja planinarskih grupa djece i mladih. Susret će se održati u Radoboju 23. i 24. studenog 2024.