Izvještaj s drugog skupa alpinista u Paklenici - SUMMIT 2024!
petak, 22.11.2024.
Paklenica je ponovo bila središnje mjesto okupljanja alpinistica i alpinista iz cijele Hrvatske tijekom produženog vikenda od 15. do 18. studenog 2024. godine. Drugi skup alpinista predstavljao je jedinstvenu platformu za stručno usavršavanje, razmjenu iskustava i učvršćivanje zajedništva među članovima alpinističke zajednice. Ukupno 80 sudionika sudjelovalo je u nizu planiranih aktivnosti koje su obuhvaćale stručne radionice, predavanja, grupne diskusije i praktične vježbe.
Petak je bio rezerviran za skupštinski dio, gdje su predstavnici različitih alpinističkih sekcija i klubova raspravljali o organizacijskim pitanjima i strateškim smjernicama za nadolazeće razdoblje. Ovaj organizacijski segment omogućio je članovima bolje međusobno umrežavanje i koordinaciju aktivnosti.
Subota je bila izuzetno intenzivan dan ispunjen edukativnim sadržajima. Unatoč odustajanjima, radionice su bile vrlo dobro posjećene. Radionica samospašavanja, koju je vodio Tin Cvitković uz asistenciju Lukasa Grbca Lackovića, Brune Crljenića, Jakova Budića i Renea Lisca, okupila je dvanaest polaznika na sektoru Baltazar. Slijedile su vježbe koje su prvo bile demonstrirane, a potom su ih polaznici ponovili u paru. Prošla se vježba tandem abseila odnosno spuštanja unesrećenog s međuštandom dok je vježba podizanja palog penjača do štanda samo demonstrirana.
Popodnevni dio subote bio je posvećen radionici prve pomoći, gdje su sudionici u tunelima NP Paklenica produbili svoje znanje o pružanju prve pomoći s naglaskom na moguće ozljede u penjanju. Voditelji Lukas Grbac Lacković i Bruno Crljenić osvrnuli su se na specifičnosti medicinske skrbi u izoliranim i izazovnim terenskim uvjetima. Demonstrirane su vježbe pristupa unesrećenom i prvi pregled, zbrinjavanje hitnih stanja unesrećenog penjača, imobilizacija ozlijeđenih dijelova tijela, itd.
Nedjeljna radionica TRAD+ se održala u kanjonu na stijenama kraj parkirališa. 15 polaznika je prošlo kroz vježbu postavljanja uobičajene trad opreme (frendovi, čokovi, klinovi) i izradu osiguravališta, u grupama po troje. Radionicu je vodio Rene Lisac, a pomagali su mu asistenti Tea Čalogović, Jakov Budić, Martin Zajšek i Darko Kožina. U nastavku je demonstrirana dodatna oprema za osiguravanje i tehničko napredovanje u stijeni (tricami, ballnuti, peckeri, skyhookovi, camhookovi i bakrene glavice).
Radionicu o održavanju opreme je održao Goran Glumac u dvorani NP Paklenica. Pokrivene su teme od prevencije i povečavanja trajnosti opremi, preko metoda održavanja pa sve do procjenjivanja dotrajalosti opreme. Na radionici je sudjelovalo 10 slušača.
Zbor alpinista je održan u subotu navečer u dvorani NP Paklenica. Okupilo se 30-ak sudionika, što je uključivalo pojedince iz skupina instruktora, alpinista, pročelnika te ostalih članova alpinističke zajednice. Pet točaka rasprave predstavili su nositelji pojedine teme i otvorili raspravu. Diskusija je bila aktivna i ukazala na značaj i aktualnost postavljenih tema, zaključci slijede u nastavku, nakon nekoliko dojmova polaznika skupa.
Ponedjeljak, posljednji dan skupa, tradicionalno namijenjen slobodnom penjanju, bio je obilježen nepovoljnim vremenskim uvjetima. Većina penjača bila je prisiljena prekinuti planirane aktivnosti i vratiti se svojim kućama, što nikako nije umanjilo vrijednost prethodnih dana provedenih u edukaciji i druženju.
U ime svih sudionika, zahvaljujemo se Komisiji za alpinizam HPS-a na organizaciji i podršci ovog izuzetno vrijednog druženja. Posebno se zahvaljujemo Nacionalnom parku Paklenica na osiguranom ulasku u park za sudionike, za korištenje tunela za radionicu i na prostoru za sastanke, te Restaurant Dinko na prostoru za tulum.
Branko Palić
Uvik kad se spomene Paklenica meni se pred očima ukaže Lukatelina fotografija iz Brida Klina. Neke su fotografije vječne. Ovoga puta u Paklenicu dolazim proširit i obnovit znanje. Vidjet ću poznata lica ali i upoznat nova. Napokon svi iz Hrvatske koji vole ovaj ludi život na gorama bi tribali bit tu. Prvoga friškog jutra prošli smo Tinovu radionicu di smo vježbali tandem abseil i spašavanje palog penjača koristeći Bernard. Poslije smo se uputili na predavanje i ponavljanje uvik korisne prve pomoći. Već pomalo umorni i sa slikom otvorenih crijeva razbježali smo se po apartmanima i kampovima da bi se ponovno svi našli na fešti u Dinka. Drugi dan bura je potpuno prestala. Nema vitra, nema ni šuma vode, a napokon nema ni gužve u smjeru Nosorog. Antonija i ja penjemo do prvog vrha i absailamo točno nazad pred sljedeću radionicu gdje sam se susreo sa raznom opremom za koju sam znao da postoji, ali ju nikad nisam imao prilike koristit, poput ball nutsa, sky hookova i bakrenih topljivih čokova. Zadnju, vrlo interesantnu radionicu, vodio je Glumac. Na vrlo duhovit i interesantan način pričao je o održavanju opreme, podmazivanju karabinera, oštrenju cepina, a dobio je i najviše postavljenih pitanja. Sve u svemu bilo je lipo. Vidimo se!
Tin Cvitković
Moji dojmovi sa Skupa alpinista. Pokrenute su neke bitne teme,a još važnije doneseni su dobri zaključci i rasprave na iste. Moja očekivanja su svakako nadmašena i bilo mi je drago vidjet skupinu alpinista iz različitih odsjeka kojima je stalo i guraju prema sličnom cilju. Nadam se da će Komisija uz sve nas zajedno zadržati ovaj vjetar u leđima i ostvarit kroz godinu ili dvije većinu, ako ne i sve ciljeve koje smo si zadali.
Antonija Jadrijević
…moja druga godina na skupu alpinista je već iza mene. Ne mogu skriti osjećaj oduševljenja! Prošle godine sam, sva u strahu hoću li nešto znati, išla u Paklenicu I vratila se prepuna dojmova I samopouzdanja. Ove godine sam bila skroz mirna i opet se vratila prepuna dojmova i još većeg samopouzdanja. Apsolutni gušt je vidjeti sve te drage ljude na istom mjestu. Neki od njih postaju i više od poznanika…prijatelji I neizmjerno uživam u tom osjećaju. Teme ovogodišnjeg skupa su bile više nego korisne i zanimljive i ja sam se prijavila na sve. Iskreno smatram da koliko god čovik da zna, da se uvik može još nešto naučiti…
Zaključci sa skupa alpinista 2024.
TEMA 1: zaštita trad smjerova i njihovo prespitavanje (Tin Cvitković)
Predstavljen je dugogodišnji problem prespitavanja starih i klasičnih smjerova, čime se hrvatski alpinizam osiromašuje za klasične uspone, posebno na školama a i općenito. Time se također narušavaju i prava autora smjera na odabrani stil uspona i njegov naziv.
ZAKLJUČAK 1: Skup je zaključio kako takvi postupci nisu prihvatljivi i kako ih treba pokušati spriječiti u budućnosti te eventualno neke nedavno pospitane smjerove vratiti u izvorno stanje. U tu svrhu Komisija za alpinizam će osnovati izvršni odbor za opremanje (i raspremanje) smjerova, koja će nadzirati tu aktivnost na razini Hrvatske. Prvi korak odbora je napraviti proglas kojim se zabranjuje opremanje spitovima i preimenovanje postojećih klasičnih smjerova, osim ako sam autor izvornog smjera nije s tim u potpunosti suglasan. Komisija će tim proglasom dalje djelovati prema upravama Nacionalnih parkova i Parkova prirode kao nadležnima za prostor gdje se stijene nalaze, prema Hrvatskom sportsko penjačkom savezu, penjačima za koje se zna da opremaju smjerove u hrvatskoj te općenito penjačkoj zajednici.
Prijedlog Izvršnog odbor za opremanje smjerova: Siniša Škalec i Tin Cvitković (+ dodatni članovi)
TEMA 2: održavanje smjerova u Paklenici (Nikola Prpić)
Na inicijativu NP Paklenica, predstavljena je potreba parka da Komisija za alpinizam regulira održavanje opremljenih smjerova u parku.
ZAKLJUČAK 2: Izvršni odbor za opremanje smjerova će održati sastanak s Hrvatskim sportsko penjačkim savezom i usaglasiti nadležnost u opremanju i održavanju smjerova i formirati tijelo koje će u suradnji s NP Paklenica brinuti o opremljenim smjerovima. Upravi parka će se predložiti i izrada jednostavne aplikacije za prijavu problema u smjerovima.
TEMA 3: aplikacija alpinizam info i baza HR smjerova (Nikola Prpić)
Predstavljen je aktualni proces modernizacije i dorade aplikacije Alpinizam info, kao prilike da se u tom procesu i uspostavi baza dugih smjerova u hrvatskoj, pa i online baze poput Plavih Gora.
ZAKLJUČAK 3: Prepoznata je vrijednost i hitnost ove inicijative, kako bi se jedinstvenom online bazom okupili posebno klasični smjerovi u hrvatskim stijenama i time olakšalo njihovo čuvanje. Pokušati će se uspostaviti suradnja s Plavim Gorama za korištenje istog ili sličnog sučelja, dok će odsjeci i klubovi podržati tu aktivnost kroz sudjelovanje njihovih članova u radu na bazi smjerova.
Prijedlog Izvršnog odbora za bazu HR smjerova: Nikola Prpić (+ dodatni članovi)
TEMA 4: Potrebne izmjene pravilnika KA (Tea Čalogović)
Predstavljene su teme verifikacije instruktora alpinizma i korekcije uvjeta za naslov alpinist.
ZAKLJUČAK 4: Verifikacija instruktora alpinizma je dugoročno potrebna, no u ovom trenutku zbog manjka instruktora može biti nepovoljna i nije hitna. Ideja da se za titulu alpinist zadrže uvjeti ostvarenih uspona i odslušanih edukacija, no da to nije nužno u sklopu završene zimske alpinističke škole, je načelno podržana ali smatra se da je potrebna još dodatna rasprava.
TEMA 5: Edukacije i vanjski projekti (Rene Lisac, Toni Begić)
Predstavljena je potreba da se od strane domaćih i stranih vrsnih edukatora održe edukacije za istaknute članove pojedinih odsjeka, te da se njih osposobi da na odabrane teme mogu u svojim odsjecima dalje prenositi znanje (samospašavanje, noviteti na školama, lavinski i ledenjački tečajevi).
ZAKLJUČAK 5: Komisija će oformiti izvršni odbor edukaciju koja će pratiti novosti u alpinističkoj praksi i školovanju. Skupljene informacije će na godišnjem sastanku predstaviti instruktorima komisije na odluku što će se implementirati u škole, putem ispita za voditelje škola. Također će se raditi na tome da postojeći i novi europski projekti omoguće dolazak vanjskih stručnjaka i provedbu edukacija.
Prijedlog Izvršnog odbor za edukaciju: Vedrana Simičević, Jakov Budić (+ dodatni članovi)
TEMA 6: Zimska škola i napredni kamp (Rene Lisac, Siniša Škalec)
Predstavljeni su rezultati aktivnosti pokrenutih na prošlogodišnjem skupu alpinista SUMMIT 2023, zimska škola Komisije za alpinizam i Napredni kampovi za perspektivne mlade alpiniste.
ZAKLJUČAK 6: Obje aktivnosti su prepoznate kao uspješne, te će se nastaviti raditi s postojećim kandidatima.