Hrvatski planinar - siječanj 2025.
06.01.2025.
Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.
Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.
Sa ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti očuvanja planina, svake se godine Međunarodni dan planina u Hrvatskoj obilježava raznovrsnim akcijama Hrvatskog planinarskog saveza, planinarskih udruga članica HPS-a i akcijama javnih ustanova za upravljanje zaštićenim planinskim područjima. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina su »Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi«.
Hrvatske su planine jedinstvene u svijetu upravo po svojoj velikoj raznolikosti na relativno malom prostoru. Najviše hrvatske planine pripadaju Dinarskom gorju i karakterizira ih ekološki iznimno osjetljiv krški reljef. Protežu se smjerom sjeverozapad – jugoistok, uzduž jadranske obale u nekoliko usporednih nizova, koji počinju s otočnim planinama. Za razliku od Dinarida, planine i gore panonskog i peripanonskog prostora uglavnom su stare geološke građe, blažih strmina, razmjerno niske te bogate vodom i vegetacijom. Njihov smjer pružanja nije jedinstven, ali se nigdje ne podudara s dinarskim. Odlikuje ih brojnost vodenih tokova koji su kroz stoljeća usjekli duboke doline i tako stvorili šarolik reljef. Zbog male visine u odnosu na svjetska velegorja, većina je naših vrhova planinarski razmjerno lako dostupna, što hrvatske planine čini vrlo pogodnim, praktički idealnim za planinarenje. Ljepota i raznolikost hrvatskih planina, ali i rano prepoznavanje njihova značaja i vrednovanje, ujedno su i razlozi što se organizirano planinarstvo u Hrvatskoj počelo razvijati vrlo rano (još 1874.), po čemu smo bili među prvima u Europi, te što su prve inicijative za zaštitu okoliša u Hrvatskoj nastale u upravo u okvirima planinarske udruge. Njegujući tu tradiciju, ali i snažno ističući važnost zaštite i očuvanja naših planina, Hrvatski planinarski savez ove godine obilježava 150. obljetnicu organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Značajno je naglasiti i to da su prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj bili proglašeni još 1928., upravo zalaganjem predsjednika Hrvatskog planinarskog društva dr. Ivana Krajača. Hrvatski planinarski savez je i danas najveća hrvatska udruga posvećena zaštiti okoliša. Svoje opredjeljenje za očuvanje naših planina ove godine iskazali smo donošenjem Deklaracije o zaštiti i očuvanju hrvatskih planina, koju je 2022. jednoglasno usvojila Skupština HPS-a. O smjeru i načinu djelovanju planinara na zaštiti i očuvanju planina važne poruke mogu se pročitati i u intervjuu "O prvih 150 godina hrvatskog planinarstva i izazovima koje nosi budućnost" s predsjednikom HPS-a Darkom Berljakom.
Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.
Organizirano djelovanje Hrvatskoga planinarskog saveza (HPS), planinarskih udruga i planinara u protekloj je godini bilo veoma uspješno. Osim brojnih uspješno ostvarenih izleta, tura, pohoda, ekspedicija, logora, tečajeva, ispita i drugih aktivnosti, ostvarena su vrijedna postignuća u svim djelatnostima kojima se HPS bavi, a osobito zapažene bile su aktivnosti obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.
U ponedjeljak 23. prosinca 2024. u sjedištu Hrvatskog planinarskog saveza u Zagrebu održana je svečana Novogodišnja sjednica Izvršnog odbora HPS-a. Na njoj su izneseni sažetak rada i ostvarenja HPS-a u 2024. godini, prikazane dvije video priče i dodijeljene godišnje nagrade HPS-a u 14 kategorija. Nagrade su dobitnicima uručili predsjednik HPS-a Darko Berljak i zamjenik predsjednika Izvršnog odbora HPS-a Davor Rogina.