Alpinizam proglašen nematerijalnom kulturnom baštinom čovječanstva

petak, 13.12.2019.

Na Međunarodni dan planina 11. prosinca 2019. UNESCO je objavio da je alpinizam uvršten na popis nematerijalne svjetske kulturne baštine. Prijedlog za proglašenje alpinizma nematerijalnom svjetskom kulturnom baštinom uputila je Svjetska planinarska i alpinistička asocijacija (UIAA), uz podršku nacionalnih planinarskih saveza članica UIAA

Alpinizam je sveukupno kulturno, estetsko, etičko i sportsko djelovanje u planinama. Ta djelatnost obuhvaća kombinirano korištenje planinarskih i penjačkih vještina (slobodno/tehničko – u suhoj stijeni, u snijegu, po zaleđenoj podlozi, u ledu i sl.) i specijalizirane opreme, ali i sve druge vještine, tjelesne i psihičke izazove i rizike povezane s kretanjem na nepristupačnim terenima i boravkom u visokim planinama. Etika alpinizma podrazumijeva da alpinist samostalno postavlja osiguranja pri usponu, što u kombinaciji s logistikom uspona, promišljanjem o pristupima i silazima, vremenskim uvjetima, raznovrsnim opasnostima i drugim izazovima čini alpinistički uspon izrazito zahtjevnim.

U obrazloženju proglašenja alpinizma nematerijalnom kulturnom baštinom UNESCO navodi i ističe:

Alpinizam kultura penjanja na vrhove i stijene u visokim planinama, u svim godišnjim dobima, po stjenovitom i zamrznutom terenu. On obuhvaća fizičke, tehničke i intelektualne vještine, korištenje odgovarajućih tehnika, opreme i vrlo specifičnih alata poput užadi i cepina. Alpinizam je tradicionalna fizička aktivnost karakteristična po kulturi sačinjenoj od znanja o kretanju i boravku u visokom gorju, povijesti i razvoju vrijednosti povezanih s alpinizmom i specifičnim vještinama. Alpinizam obuhvaća napredno znanje o prirodnom okolišu, promjenjivim vremenskim uvjetima i o opasnostima u planinama, a obuhvaća također i etičke aspekte. Alpinisti se usavršavaju u primjeni penjačkih tehnika, suživotu s krajolikom i harmoniji s prirodnim okolišem. Vještine povezane s boravkom i alpinističkim kretanjem u visokom gorju mobiliiziraju etičke principe utemeljene na osobnim sposobnostima i angažmanu. Druga bitna sastavnica je timski duh, koji povezuje alpiniste različitih razina iskustva i znanja. Alpinisti djeluju u planinarskim društvima i alpinističkim klubovima koji razvijaju i šire specifične alpinističke vještine širom svijeta. Udruge organiziraju zajedničke uspone, razmjenjuju praktične informacije i surađuju u različitim publikacijama, stvarajući temeljnu snagu specifične alpinističke kulture. Do 20. stoljeća i u njemu, planinarski i alpinistički klubovi u vodećim alpinističkim zemljama (Francuskoj, Italiji i Švicarskoj) razvili su čvrstu povezanost kroz različite alpinističke susrete i akcije na svim razinama, koja se uspješno proširila na cijeli svijet.

Alpinizam u Hrvatskoj razvija se u okviru Komisije za alpinizam Hrvatskog planinarskog saveza, kroz brojne alpinističke ekspedicije, pohode, logore, škole i druge vrste aktivnosti. Hrvatski alpinisti i alpinistice izveli su alpinističke uspone na najviše vrhove svijeta i u svim svjetskim velegorjima.

Podrobnije informacije mogu se pronaći na internetskim stranicama UIAA i UNESCO-a

Zimski uspon u stijeni Špika (na fotografiji Elvin Sindičić), foto: Matevz Kramer

Najnovije vijesti

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

07.06.2025.

U subotu 7. lipnja održana je u Hotelu International u Zagrebu 37. redovna sjednica Skupštine HPS-a. Skupštinu sačinjavaju predstavnici 341 planinarske udruge - punopravne članice HPS-a. Na sjednici su prema dnevnom redu iznesena i usvojena redovna izvješća o radu HPS-a u proteklom razdoblju, kao i godišnji program rada i financijski plan za 2026. godinu. Na prijedlog Izvršnog odbora HPS-a Skupština je donijela odluku o dodjeli povelja počasnih članova trojici istaknutih članova koji su izuzetno uspješno i dugotrajno doprinosili HPS-u u cjelini te svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv trag u razvoju planinarstva u Republici Hrvatskoj.

Izložba dječjih radova

Izložba dječjih radova "Pogled s vrha" - planinarska čestitka iz dječje perspektive

06.06.2025.

Povodom obilježavanja velike obljetnice - 150 godina planinarstva u Hrvatskoj - Hrvatski planinarski savez organizirao je niz aktivnosti. Kako bi se u tako veliki događaj uključili i naši najmanji članovi, Radna skupina za djecu i mlade HPS-a osmislila je kreativni natječaj pod nazivom „Pogled s vrha“. Ideja je bila dati mogućnost djeci da se izraze kroz sliku i riječ. Na taj način su imali priliku uključiti se i doprinijeti ovoj velikoj obljetnici.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

05.06.2025.

Vaš primjerak časopisa je sigurno već stigao u Vaše poštanske sandučiće, ali ako nije očekujte ga ovih dana.











footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.