Alpinizam proglašen nematerijalnom kulturnom baštinom čovječanstva

petak, 13.12.2019.

Na Međunarodni dan planina 11. prosinca 2019. UNESCO je objavio da je alpinizam uvršten na popis nematerijalne svjetske kulturne baštine. Prijedlog za proglašenje alpinizma nematerijalnom svjetskom kulturnom baštinom uputila je Svjetska planinarska i alpinistička asocijacija (UIAA), uz podršku nacionalnih planinarskih saveza članica UIAA

Alpinizam je sveukupno kulturno, estetsko, etičko i sportsko djelovanje u planinama. Ta djelatnost obuhvaća kombinirano korištenje planinarskih i penjačkih vještina (slobodno/tehničko – u suhoj stijeni, u snijegu, po zaleđenoj podlozi, u ledu i sl.) i specijalizirane opreme, ali i sve druge vještine, tjelesne i psihičke izazove i rizike povezane s kretanjem na nepristupačnim terenima i boravkom u visokim planinama. Etika alpinizma podrazumijeva da alpinist samostalno postavlja osiguranja pri usponu, što u kombinaciji s logistikom uspona, promišljanjem o pristupima i silazima, vremenskim uvjetima, raznovrsnim opasnostima i drugim izazovima čini alpinistički uspon izrazito zahtjevnim.

U obrazloženju proglašenja alpinizma nematerijalnom kulturnom baštinom UNESCO navodi i ističe:

Alpinizam kultura penjanja na vrhove i stijene u visokim planinama, u svim godišnjim dobima, po stjenovitom i zamrznutom terenu. On obuhvaća fizičke, tehničke i intelektualne vještine, korištenje odgovarajućih tehnika, opreme i vrlo specifičnih alata poput užadi i cepina. Alpinizam je tradicionalna fizička aktivnost karakteristična po kulturi sačinjenoj od znanja o kretanju i boravku u visokom gorju, povijesti i razvoju vrijednosti povezanih s alpinizmom i specifičnim vještinama. Alpinizam obuhvaća napredno znanje o prirodnom okolišu, promjenjivim vremenskim uvjetima i o opasnostima u planinama, a obuhvaća također i etičke aspekte. Alpinisti se usavršavaju u primjeni penjačkih tehnika, suživotu s krajolikom i harmoniji s prirodnim okolišem. Vještine povezane s boravkom i alpinističkim kretanjem u visokom gorju mobiliiziraju etičke principe utemeljene na osobnim sposobnostima i angažmanu. Druga bitna sastavnica je timski duh, koji povezuje alpiniste različitih razina iskustva i znanja. Alpinisti djeluju u planinarskim društvima i alpinističkim klubovima koji razvijaju i šire specifične alpinističke vještine širom svijeta. Udruge organiziraju zajedničke uspone, razmjenjuju praktične informacije i surađuju u različitim publikacijama, stvarajući temeljnu snagu specifične alpinističke kulture. Do 20. stoljeća i u njemu, planinarski i alpinistički klubovi u vodećim alpinističkim zemljama (Francuskoj, Italiji i Švicarskoj) razvili su čvrstu povezanost kroz različite alpinističke susrete i akcije na svim razinama, koja se uspješno proširila na cijeli svijet.

Alpinizam u Hrvatskoj razvija se u okviru Komisije za alpinizam Hrvatskog planinarskog saveza, kroz brojne alpinističke ekspedicije, pohode, logore, škole i druge vrste aktivnosti. Hrvatski alpinisti i alpinistice izveli su alpinističke uspone na najviše vrhove svijeta i u svim svjetskim velegorjima.

Podrobnije informacije mogu se pronaći na internetskim stranicama UIAA i UNESCO-a

Zimski uspon u stijeni Špika (na fotografiji Elvin Sindičić), foto: Matevz Kramer

Najnovije vijesti

Poštanska marka s motivom Kleka povodom 150. obljetnice hrvatskog planinarstva 2024.

Poštanska marka s motivom Kleka povodom 150. obljetnice hrvatskog planinarstva 2024.

29.03.2023.

U 2024. godini obilježavat će se 150. obljetnica organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Tim povodom HPS i planinarske udruge članice HPS-a izvest će niz aktivnosti. Među ostalim, na prijedlog HPS-a Hrvatska pošta izdat će na dan osnivačkog sastanka HPD-a 15. listopada prigodnu poštansku marku.

Susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza na Uskovnici

Susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza na Uskovnici

28.03.2023.

Redovni susret vodstva Hrvatskog planinarskog saveza i Planinske zveze Slovenije ove je godine održan 24. i 25. ožujka u planinarskom domu na Uskovnici u Julijskim Alpama. Domaćin susreta bila je Planinska zveza Slovenije, a neposredan povod 130. obljetnica planinarstva u Sloveniji.

Ulaganja u planinarsku infrastukturu u 2023. godini

Ulaganja u planinarsku infrastukturu u 2023. godini

07.03.2023.

Na svojoj 21. sjednici 6. ožujka 2023. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim prihvatljivim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

footer
Copyright 2023 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.