Komisija za speleologiju u 2010. godini

subota, 05.03.2011.

Članice Komisije za speleologiju HPS-a organizirale su tijekom 2010. godine ukupno 312 speleoloških ekspedicija, logora, istraživanja ili posjeta speleološkim objektima u Hrvatskoj te sudjelovali u desetak speleoloških ekspedicija, istraživanja, stručnih i znanstvenih skupova u svijetu. U 2010. godini održani su speleološki ispiti za 12 kandidata, koji su stekli naziv speleolog. Održane su speleološke škole prema programu Komisije u 9 spleleo-odsjeka, na kojima je školovan 91 pripravnik. Organiziran je niz seminara i skupova s međunarodnim sudjelovanjem i u suradnji sa speleološkim udrugama, HSS-om i HGSS-om.

Na speleološkoj ekspediciji »Lukina jama 2010« sudjelovalo je stotinjak speleologa iz 14 hrvatskih speleoloških udruga, te kolege iz Bugarske, Engleske, Slovačke, Češke i Španjolske. Ovo je bila jedna od najzahtjevnijih speleoloških ekspedicija ove godine u Europi s obzirom na logistiku i transport velike količine opreme na dno jame, u uvjetima niskih temperatura i znatne vodene aktivnosti. Rezultati ekspedicije su speleoronjenje u jezeru na dnu jame, izrada novog speleološkog nacrta i znanstvena istraživanja koja obuhvaćaju podzemnu faunu, hidrogeološka, fizikalno-kemijska i druga svojstva jame. Nova je dubina jame 1421 metar, a ukupna duljina 3731 m, čime se jama nalazi na petnaestom mjestu po dubini u svijetu.

Osim toga, 2010. godinu obilježili su veliki speleološki logori na Crnopcu, Cetini, sjevernom i južnom Velebitu, Kapeli, Braču, Omiškoj Dinari i Biokovu te niz istraživanja u suradnji s više ustanova za zaštićena područja. Jamski sustav Kita Gaćešina-Draženova puhaljka produljen je na 18.172 m ukupne duljine (13.837 m horizontalne). Time je taj sustav postao po horizontalnoj duljini druga, a po stvarnoj duljini prva špilja u Hrvatskoj.

Komisija za speleologiju intenzivno surađuje sa speleološkim organizacijama u svijetu. U organizaciji članica KS HPS-a bili su u posjetu hrvatskim špiljama ili u zajedničkim istraživanjima speleolozi iz desetak europskih zemalja. U okviru znanstvenih i stručnih aktivnosti članica Komisije izrađeno je, pored geoloških, fizikalno-kemijskih i bioloških istraživanja, više elaborata u okviru projekata inventarizacije, u suradnji s javnim ustanovama nadležnim za područja na kojima su izvedena istraživanja. Surađivalo se s Hrvatskim prirodoslovnim muzejom, PMF-om, Državnim zavodom za zaštitu prirode, HBSD-om i dr.

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.