22. svibnja - Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj

subota, 22.05.2021.

Kako bi utjecali na podizanje svijesti o važnosti bioraznolikosti Ujedinjeni narodi proglasili su 22. svibnja Međunarodnim danom bioraznolikosti. Dodatno, Hrvatski sabor je 2003. godine proglasio da se na Međunarodni dan bioraznolikosti ujedno obilježava i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Slika.Prošle godine Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj obilježeni su pohodom na Dinaru (1831 m), ususret proglašenju Parka prirode Dinara. U međuvremenu je Park prirode Dinara proglašen, a Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja uputilo je zahvale Hrvatskom planinarskom savezu i Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja za uspješnu organizaciju uspona na Dinaru te za ukupni doprinos uspostavi parka prirode.

Hrvatski planinarski savez najveća je nevladina organizacija i ujedno jedna od najstarijih hrvatskih udruga koja se bavi zaštitom prirode u Hrvatskoj. Zaštita prirode u HPS-u organizirana je u Komisiji za zaštitu prirode. Upravo su planinari bili prvi inicijatori zaštite i osobito proglašenja mnogih nacionalnih parkova i parkova prirode (npr. Ivan Krajač, Branimir Gušić, Ivo Horvat, Fran Kušan i dr.), a zahvaljujući kontinuiranom angažmanu planinara danas postoji razgranata mreža planinarskih putova i planinarskih objekata koja predstavlja ključnu posjetiteljsku infrastrukturu u mnogobrojnim zaštićenim planinskim područjima.

Ovogodišnjim sloganom „Mi smo dio rješenja“ naglašava se važnost usklađenog zajedničkog djelovanja u zaštiti bioraznolikosti. Zahvaljujući čitavom nizu okolnosti Hrvatska je po bioraznolikosti u europskom vrhu. U Hrvatskoj je dosad zabilježeno čak oko 40.000 vrsta, iako se procjenjuje da ih je između 50.000 i 100.000. Bogatstvo vrsta očituje se i u visokoj endemičnosti - u Hrvatskoj je zabilježen znatan broj endema, u području flore zabilježeno je više od 380 endemičnih vrsta, od kojih je među najpoznatijima velebitska degenija koja raste samo na nekoliko ograničenih lokaliteta. Endemizmom i visokim stupnjem bioraznolikosti odlikuje se osobito, zbog svog specifičnog biogeografskog položaja u Hrvatskoj, pojas dinarskog krša. U Hrvatskoj se nalazi i značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskoj razini. Prirodno bogatstvo Hrvatske ogleda se i velikom broju zaštićenih područja - 20 nacionalnih parkova i parkova prirode te dva stroga rezervata prirode – oba u hrvatskim planinama.

Slika.

Najnovije vijesti

37. Skupština HPS-a 7. lipnja 2025. u Zagrebu

37. Skupština HPS-a 7. lipnja 2025. u Zagrebu

07.05.2025.

Temeljem članka 30., stavka 2. Statuta HPS-a predsjednik HPS-a Darko Berljak sazvao je 37. sjednicu Skupštine HPS-a. Skupština će se održati 7. lipnja 2025. u Hotelu International u Zagrebu. Pravo sudjelovanja na sjednici Skupštine HPS-a imaju sve punopravne udruge članice HPS-a.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.