115 godina od pronalaska velebitske degenije

nedjelja, 17.07.2022.

Slika. Dana 17. srpnja 1907., prije točno 115 godina, mađarski prirodoslovac Árpád von Degen (1866. – 1934.) otkrio je na Velebitu jedan od najpoznatijih hrvatskih biljnih endema, danas poznat pod imenom velebitska degenija (Degenia velebitica). Degen je otkriće objavio 1909. u članku "Über die Endeckung eines Vertreters der Gattung Lesquerella im Velebitgebirge", svrstavši pronađenu biljku najprije u rod Lesquerella, u kojem su američke rijetke biljne vrste, no podrobnijim pregledom nalaza jedan od najznačajnijih botaničara toga doba August Edler von Hayek (1871. – 1928.) utvrdio je da je riječ o novoj vrsti i novome rodu. Biljka je nazvana Degenia velebitica i jedina je vrsta roda Degenia.

Slika.Velebitska degenija je malena biljka visine do 10 centimetara. Ima uske šiljaste listiće srebrnastobijele boje. Cvjetovi su žute boje, a plodovi su sivo-bijeli. Cvjeta u mjesecu svibnju i lipnju. To je izuzetno rijetka, endemska biljka, koja raste na vrlo ograničenim lokalitetima promjera nekoliko metara, na planinskim točilima orijentiranim prema jugoistok i izloženima jakom vjetru. Poznata su dva staništa na južnom Velebitu, jedno na srednjem Velebitu te još jedno u blizini Senja. Kritično je ugrožena vrsta, uvrštena u Crvenu knjigu vaskularne flore Hrvatske te je zaštićena prema Zakonu o zaštiti prirode. Velebitska degenija ujedno je jedan od najprepoznatljivijih hrvatskih endema i simbola.

Slika.Árpád von Degen bio je voditelj kraljevske stanice za ispitivanje sjemena i profesor botanike na Sveučilištu u Budimpešti te član Mađarske akademije znanosti. Kao istraživač putovao je različitim dijelovima Europe i Azije. Napisao je desetak knjiga i preko stotinu eseja i članaka o europskoj i balkanskoj flori i iznio zapažanja o karakteristikama nekih orijentalnih biljaka. Za Hrvatsku je osobito značajno njegovo monumentalno djelo Flora velebitica, izdano u četiri sveska od 1936. do 1938., u izdanju Mađarske akademije znanosti i umjetnosti. U Flori velebitici zabilježeno je oko 2200 vrsta samoniklih biljaka.

Slika.I hrvatski planinari već stotinu godina aktivno skrbe o primjerenoj popularizaciji i zaštiti velebitske degenije. U Hrvatskom planinaru već 1936. (HP 10,1936, str. 316) objavljen je apel "Degenia velebitica ugrožena!" kojim odbornik za markaciju S. Šagovac i uredništvo "sve prijatelje i ljubitelje planinskog blaga" pozivaju na čuvanje ugroženog planinskog bilja. Potpredsjednik HPD-a i urednik Hrvatskog planinara dr. Fran Kušan uredio je 1967. u Modrić-dolcu pod Balinovcem i Velikim Zavižanom Velebitski botanički vrt, te u njega presadio velebitsku degeniju, a planinar akademik Sergej Forenbaher objavio je na temelju svojeg dugogodišnjeg istraživanja Velebita opsežnu monografiju "Velebit i njegov biljni svijet". Nalaz velebitske degenije kod Senja 2001. predstavila je osobno u Hrvatskom planinaru senjska planinarka Marica Matijević koja je planinareći s Vesnom i Mirkom Belavićem i suprugom Željkom Matijevićem 11. travnja 1999. pronašla to novo stanište. U srpnju 2007. povodom 100. obljetnice otkrića velebitske degenije objavljen je u Hrvatskom planinaru opsežan članak i naslovna fotografija.

Slika.

Slika 1 od 5.Slika 2 od 5.Slika 3 od 5.Slika 4 od 5.Slika 5 od 5.

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.