Okrugli stol na temu geobaštine, georaznolikosti i speleoloških objekata

srijeda, 30.11.2022.

U nedjelju 27. studeni 2022. u prostorijama HGSS stanice Zagreb (Žica) održan je okrugli stol na temu geobaštine, georaznolikosti i speleoloških objekata kojeg je vodila Valerija Butorac iz SO HPD Željezničar.

neki opis

Ciljevi okruglog stola bile su sljedeće tri točke:

1. Efikasno prikupljanje podataka o georaznolikosti speleoloških objekata u okviru Crospeleo platforme i temeljnih speleoloških istraživanja

Nameće se pitanje o tome kako i koji podaci se prikupljaju putem zapisnika i nacrta koji su primarni reziltati speleološkog istraživanja. Jedan od problema je taj da su tehnički opis i opis objekta objedinjeni te iz tog razloga većina osoba koja ispunjava ispuni samo tehnički opis, dok opis objekta ili izostavi ili bude izuzetno manjkav i jednostavan.

Sam zapisnik onome tko ispunjava nameće neke termine koji nisu opće poznati pa je nekome tko ispunjava zapisnik teško točno ispuniti i većinom onda taj dio i preskoči. S druge strane i razina “kompliciranosti” zapisnika odbija osobe da ga posvećeno ispunjavaju.

Što se tiče geoloških, geomorfoloških i pedoloških osobitosti speleoloških objekata, obzirom na potrebno specifično znanje u determinaciji pojava, procesa i oblika, najbolji način za donošenje podataka o geo-osobitostima objekata je opisivanje, unošenje pojedinosti na nacrt i fotodokumentacija (npr. Veća posvećenost sedimentima u podu objekta na nacrtu, opisivanje mezo i mikromorfologije objekta u zapisniku i sl).

Prema statistici popunjenosti zapisnika u crospeleo bazi, jasno je kako se uvijek popunjavaju samo osnovni podaci. Takvim pristupom gube se potencijalno vrijedni podaci u tako jedinstveno organiziranoj bazi podataka u kojoj sudjeluju svi speleolozi iz RH. Upravo po toj statistici je razvidno sljedeće:

  • Nepoznavanje terminologije i manjak znanja o elementima georaznolikosti unutar speleoloških objekata
  • Manjkavost zapisnika koji traži neka znanja, ali i ograničava opisno odgovaranje
  • Generalno manjak detalja na nacrtima (mikromorfologija, sedimenti)

Jedan od prijedloga prisutnih na Okruglom stolu je da se revidira komisijski zapisnik na način da:

  • Bude kompatibilan s unosom u crospeleo
  • Ima opciju help (oblačić s informacijama) kako bi onoga tko ispunjavao educirao i navodio na odgovor

Shodno tome, biti će okupljena radna skupina koja će revidirati zapisnik KSHPS-a i predložiti izmjene, a raspravu i ideje o tome bi bilo dobro uključiti na seminar o edukaciji. Osim toga, s MINGOR-om treba iskomunicirati činjenicu da je potrebno poboljšati sučelje za unos podataka u katastar, a prije toga popisati sve greške i nelogičnosti kako bi im bile dostavljene na uvid.

Primjer za kojim bi se trebali voditi jest manual za kartiranje i skupljanje geoinformacija OpenStreetMap-a. Ideja takvog zapisnika je da bude interaktivan i da služi i kao svojevrstan priručnik pri samom istraživanju objekta. Bitno je i unutar društava naglašavati koliko je bitno da svaki član tima ima neku ulogu. Ukoliko jedna osoba crta, a druga oprema, treći član tima trebao bi obavljati ostale zadatke kao što su fotodokumentacija, potraga za faunom, determinacija nekih detalja o georaznolikosti objekta, mjerenje temperature i vlažnosti zraka i sl. Uz prethodno, izuzetno je bitno u društvima naglašavati kako ispunjavanje zapisnika nije posao crtača već cijelog tima koji je sudjelovao u istraživačkoj akciji.

Jedan od prijedloga za oplemenjivanje topografskih nacrta je i dodavanje legende na nacrt u kojoj bi bili prikazani sedimenti ili neki drugi elementi georaznolikosti evidentirani u objektu.

Na seminaru o topografskom snimanju potrebno je naglašavati važnost ispunjavanja zapisnika kao nadopunu nacrtu. Odgovornost društava je da među svojim ljudima detektiraju osobe koje neodgovorno donose podatke s terena, te ih na neki način ili educiraju ili isključe iz daljnjih istraživanja. Krivi ili nepotpuni podaci s terena ničemu ne služe, stoga je bolje nekada i ne otići na teren nego dostaviti manjkave podatke.

Na razini Komisije i samih društava potrebno je istaknuti vrijednost osoba koje donose potpune i dobre podatke s terena (zapisnik i nacrt) te ih poistovjetiti s dobrim postavljačima, jer to zaista i je tako. Takav pristup mogao bi doprinijeti većem interesu i odgovornosti pri obavljanju tih zadataka.

Svakako, odgovornost za podatke s terena je i na speleolozima i instruktorima speleologije koji trebaju inzistirati na odgovornom i točnom ispunjavanju zapisnika i izradi što vjernijih nacrta.

Na razini društava, ali i na razini Komisije potrebna je svojevrstan filter, tj pregled podataka i mogućnost slanja na doradu. Jedan od prijedloga je da društva imaju otvorene podijeljene foldere s nacrtima i zapisnicima kako bi drugi članovi mogli komentirati te na taj način poslati na doradu.

Prema današnjoj raspravi, ali i prema iskustvima s jučerašnjeg seminara, uvijek se vraćamo na činjenicu da bi zakon o speleološkoj djelatnosti uvelike riješio neke probleme, ali i dao na značaju samoj speleološkoj zajednici.

2. Dodatno obrazovanje speleološke zajednice o geološkim i geomorfološkim obilježjima speleoloških objekata

Manjkavo znanje o georazolikosti speleoloških objekata svakako se može riješiti i boljom edukacijom. Geološka i geomorfološka obilježja objekata uvijek se na školama obrađuju putem prezentacija, dok je najbolji način za razumijevanje i prepoznavanje tih pojava i procesa rad na terenu.

Prijedlog je da se uz standarde prezentacije i predavanja izrade Komisijski priručnici za pojedine „školske“ objekte koji se posjećuju na speleološkim školama. Priručnik bi služio svakom voditelju terena da u posjet speleološkom objektu uključi i interpretaciju geoloških i geomorfoloških obilježja objekta.

3. Zaključno

Potrebno je osnovati radnu skupinu za zapisnik i radnu skupinu za izradu priručnika za terensku nastavu geo-geo u okviru speleoloških škola.

Prioritet je, a i u kraćem vremenu izvedivije, izraditi priručnike za terene. Putem HPS-a potrebno je ići prema MINGOR-u s idejom Zakona o speleološkoj djelatnosti.

Sudionici:

  • SK Ozren Lukić: Nina Trinajstić, Damir Janton, Clea Tunjić, Julija Capjak Kovačević, Igor Knež
  • SU Kraševski zviri: Vinka Dubovečak, Damir Androić, Jurica Jagetić, Valentina Kraš, Josip Težak
  • SO PDS Velebit: Marina Grandić, Barbara Domitrović, Ana Ercegovac, Marko Rakovac, Ivan Bašić
  • SO HPD Željezničar: Valerija Butorac
  • SU Estavela: Lovel Kukuljan

Zapisnik vodila: Valerija Butorac, SO HPD Željezničar

Najnovije vijesti

Hrvatski planinar za prosinac 2024.

Hrvatski planinar za prosinac 2024.

06.12.2024.

Novi broj časopisa Hrvatski planinar započinje izvještajem Alana Čaplara o glavnoj temi ovomjesečnog broja, a to je trofej koji je u Valletti na Malti 9. studenoga 2024. UIAA dodijelila Hrvatskom planinarskom savezu povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.

Video zapis Svečane akademije povodom 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj

Video zapis Svečane akademije povodom 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj

04.12.2024.

Središnji događaj obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj bila je Svečana akademija u kazalištu Kerempuh 15. listopada 2024. Ovdje možete pogledati cjelovit video zapis tog nezaboravnog planinarskog susreta.

Iz tiska izašao Planinarski kalendar za 2025. godinu

Iz tiska izašao Planinarski kalendar za 2025. godinu

03.12.2024.

U Hrvatskom planinarskom savezu dostupan je atraktivan zidni kalendar HPS-a za 2025. godinu. Kalendar sadrži atraktivne fotografije hrvatskih planina planinarskog fotografa Tomislava Markovića. Na svakoj se stranici, uz kalendarij za pojedini mjesec nalazi velika fotografija i podaci o planiranim akcijama planinarskih udruga u tom mjesecu.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.