Nepoznato o poznatom: Komisija za zaštitu prirode

subota, 20.04.2024.

Slika.

Još od osnutka planinarske organizacije u Hrvatskoj jedan od osnovnih zadatka i ciljeva bila je zaštita prirode.

Poznato je da su o zaštiti prirode raspravljali još u 19. stoljeću mnogi ugledni prirodoslovci u svrhu sprječavanja, ne samo štetnog prodiranja civilizacije koja je tu prirodu ugrožavala, već i njeno negativno djelovanje u obliku neopravdanog i pretjeranog iskorištavanja nacionalnih dobara. Ono što je manje poznato široj javnosti je činjenica da su velika većina tih znanstvenika bi li i istaknuti planinari. Oni su bili zaslužni kako za hrvatsku planinarsku prošlost tako i za zaštitu prirode stoga se može tvrditi da su planinari ustvari preteče zaštite prirode.

Inicijatori zaštite mnogih vrijednih prirodnih predjela kroz zakonske odredbe bili su planinari. Istaknimo kako su prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj proglašeni Financijskim zakonom 1928. zaslugom predsjednika Hrvatskog planinskog društva, Ivana Krajača, Nacionalni park Risnjak proglašen je zaslugom potpredsjednika HPD-a dr. Ive Horvata, a nacionalni parkovi Paklenica i Mljet na poticaj predsjednika Planinskog saveza Hrvatske, akademika Branimira Gušića.

Skupština Planinarskog saveza Hrvatske je u nedjelju, 25. travnja 1971. godine, između mnogih zaključaka, donijela i taj da se osnuje Komisija za zaštitu prirode u PSH.

O radu Komisije od njenog osnutka kroz izvješća Skupštine može se zaključiti da je nakon pripreme programa svog djelovanja uglavnom koordinirala radom s drugim organizacijama i institucijama koje rade na tom području. Imala je zadatak vođenja brige o zaštiti prirode kroz programsko educiranje svog članstva u svim planinarskim organizacijama i kroz zajedničku suradnju sa svim državnim, stručnim i društvenim tijelima i organizacijama.

Njen prvi pročelnik bio je Željko Kašpar.

Slika.

I danas ova Komisija potiče i podupire ekološke inicijative planinarskih udruga članica HPS-a te provodi i sudjeluje u raznim ekološkim projektima s ciljem širenja svijesti u javnosti o važnosti zaštite planinske prirode. Organiziraju se i tečajevi za čuvare planinarske prirode te usmjerava rad planinarskih udruga.

U tri i pol desetljeća rada postignuti su mnogi rezultati na polju zaštite prirode, zahvaljujući organiziranom radu na zaštiti ugroženih biljnih endema u planinskim i ostalim staništima, pomaka prema održivom upravljanju objektima u zaštićenim dijelovima prirode.

Najveći rezultati u zaštiti planinske prirode postignuti su kroz velike kampanje kao što su bile zaštita Smrčevih dolina na Velebitu, zaštita kanjona Kamačnika, otklanjanje opasnosti od izgradnje elektrane na ugljen, na pragu NP-a itd.

Glavne aktivnosti Komisije i danas se ogledaju prije svega u obrazovanju najmlađih (radionice u osnovnim školama), promicanju važnosti zaštite planinske prirode u planinarskim školama (svi planinari) i edukacija zainteresiranih skupina planinara kroz jednodnevne i višednevne tečajeve na putu širenja kruga obrazovanih i okolišno osjetljivih planinara.

Povodom obilježavanja 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, Komisija za zaštitu prirode HPS-a provodi akciju pod nazivom "150 ekoloških akcija za 150 godina planinarstva".

Izvori:

  • https://www.hps.hr/zastita-prirode/
  • Strategija razvoja hrvatskog planinarstva 2015. – 2025.
  • NP 1974-11
Slika 1 od 2.Slika 2 od 2.

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.