Nepoznato o poznatom: Jamski sustav Crnopac

ponedjeljak, 17.06.2024.

Crnopac: najveći objekti

23. lipnja 2024. godine će se napuniti točno 20 godina od pronalaska jame Kita Gaćešina - prvog ulaza u Jamski sustav Crnopac.

Sustav je novo ime po planinskom grebenu pod kojim se nalazi, dobio nakon povezivanja sustava Kita Gaćešina - Draženova puhaljka s jamom Oazom u kolovozu 2019. godine, a godinu dana kasnije povezan je i sa obližnjom jamom Muda Labudova.

Duljinom od 62.296 m, dubinom od 830 m, i pet poznatih ulaza, Jamski sustav Crnopac je kako najdulja hrvatska tako i najdulja špilja Dinarskog krša i među 60 je najduljih sustava u svijetu i 25 u Europi.

Prvi ulaz u sustav je pronađen slučajno dok je grupa šibenskih speleologa iz HPK Sv. Mihovil zapričajući se skrenula sa staze prema jami Munižabi gdje su se u podzemnom bivku trebali uključiti u istraživanje zagrebačkih speleologa iz PDS Velebit. U jednom trenutku su tragajući za kraćim putem osjetili strujanje zraka po nogama koje ih je nakon nekoliko vrtača dovelo do ulaza.

U prve dvije godine su istražujući špiljske kanala pod zemljom prošli ispod drugog zagrebačkog speleološkog logora PD Željezničar na Jami Vjetrova za čiju lokaciju nisu ni znali.

JSC bivak na 500 m dubine

Šibenčanima su se postupno priključivali članovi drugih speleoloških udruga, prvo iz Zagreba i Splita a onda iz gotovo svih drugih u Hrvatskoj uz pokoje goste iz inostranstva. Dosad je samo u Jamskom sustavu Crnopac zabilježeno 260 istraživačkih akcija u prosječnom trajanju od 2 do 4 dana s gotovo 400 speleologa.

U lipnju 2023. je 14 speleologa boravilo 9 dana u najudaljenijem dijelu sustava koji se nalazi južno i stotine metara ispod poznate staze Malog princa gdje se dolazi prolazeći više od 3km jamskih kanala od sjeverne strane Crnopca.

Još je više istraživanja provedeno na terenu iznad i oko sustava gdje su pronađene stotine manjih špilja i jama među kojima su višekilometarske jama Munižaba (9.911 m), Gornja Cerovačka špilja (4.035 m), Donja Cerovačka špilja (4.058 m), jama Duša (2.781 m) i Jama na Javoru (2.060 m) i desetine objekata sa zabilježenim zračnim strujanjima što nam ukazuje da je cijeli masiv Crnopca planinsko područje s izrazito velikim speleološkim potencijalom.

Hrvatska gorska služba spašavanja je izuzetno koristila pogodnosti ovog poligona za vježbu i unapređivanje tehnika speleospašavanja pa su na tom području održane desetine lokalnih i međunarodnih vježbi.

Detaljne informacije na poveznici Jamski sustav Crnopac

Najnovije vijesti

Čestitka predsjednika EUMA-e uz 150. obljetnicu osnivanja HPD-a

Čestitka predsjednika EUMA-e uz 150. obljetnicu osnivanja HPD-a

15.10.2024.

Hrvatski planinarski savez primio je povodom obljetnice osnivačkog sastanka Hrvatskog planinarskog društva, kojim je prije točno 150 godine započeo razvoj organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, niz čestitki. Među zaprimljenim porukama izdvajamo čestitku predsjednika Europske unije planinarskih saveza Josefa Klennera.

Osnivački sastanak HPD-a 15. listopada 1874.

Osnivački sastanak HPD-a 15. listopada 1874.

15.10.2024.

Na današnji dan prije točno 150 godina, dana 15. listopada 1874. u zgradi Narodnog muzeja u Zagrebu održan je osnivački sastanak Hrvatskog planinarskog družtva (HPD-a). Osnivanjem HPD-a Hrvati su postali deveti narod svijeta koji je imao svoju planinarsku udrugu.

Ususret svečanoj akademiji povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

Ususret svečanoj akademiji povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

13.10.2024.

U utorak 15. listopada 2024. s početkom u 18:00 sati održat će se u kazalištu Kerempuh u Zagrebu svečana akademija povodom 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Priređen je atraktivan glazbeno-scenski program a bit će prikazana i tri kratka video filma o hrvatskom planinarstvu.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez