Nepoznato o poznatom: Branimir Gušić

ponedjeljak, 15.07.2024.

Branislav Gušić

Prvi predsjednik Planinarskoga saveza Hrvatske (1948.) nakon 2. svj. rata, bio je Branimir Gušić, istaknuti pobornik zaštite prirode i čovjekova okoliša, rođen u Zagrebu, 6. travnja 1901. U Zagrebu završava škole i sve sveučilišne nauke. Za prirodne znanosti, naročito za zoologiju i botaniku, počeo se zanimati još kao srednjoškolac. Prilike su htjele da ne ode na studij biologije stoga upisuje medicinu u Zagrebu gdje istodobno studira povijest i geografiju na Filozofskom fakultetu. Radio je kao asistent u zagrebačkoj Klinici za uho, nos i grlo, gdje je započeo specijalizaciju iz otorinolaringologije, a svoj rad nastavlja u Pragu i Beču.

Uspješno je djelovao i na drugim znanstvenim područjima; geografiji (posebice antropogeografiji), etnologiji i povijesti.

Početke svog terenskog rada na geografiji provodio je na slovenskim gorama gdje otkriva svoje sklonosti za planinarstvo i alpinizam. Ondje je zajedno sa ostalim slovenskim planinskim prijateljima stekao i osnovnu planinarsku školu. Upravo ta njegova terenska istraživanja vremenom su postajala sve opširnija i ubrzo shvaća da ga ne zanima samo i isključivo priroda i prirodoslovne discipline, već je taj interes povezao s problematikom čovjeka, njegovom prošlošću i suvremenim potrebama.

Kasnije kroz život zajedno sa suprugom Marijanom, etnologinjom, istražuje Dinarske planine, Durmitor i Prokletije. Bavio se i penjanjem Durmitorom i Julijskim Alpama prije II. svjetskog rata. Sudjelovao je u snimanju planinarsko-etnografskog dugometražnog filma o Durmitoru, a posjedovao je i obilne fotomaterijale Dinarida, o čemu je održao i mnoga predavanja.

Kao strastveni planinar još od studentskih dana, 1924. jedan je od suosnivača Hrvatskoga turističkog kluba »Sljeme« i neko vrijeme njegov predsjednik te ujedno i prvi predsjednik Planinarskog društva »Zagreb«. Bio je i autor nekoliko planinarskih vodiča.

Kao pobornik zaštite prirode i okoliša uvelike je bio zaslužan što su Velika Paklenica, Rožanski i Hajdučki kuk u Velebitu te najzapadniji dio otoka Mljeta proglašeni nacionalnim parkovima. Bavio se i zaštitom Plitvičkih jezera. Postaje i zaslužan predsjednik Republičkog savjeta za zaštitu prirode i Odbora za nacionalne parkove.

Bio je uvijek otvoren, pristupačan, iskren i spreman svakome pomoći, a svoje bogato i široko znanje nije čuvao za sebe već ga je prenosio na svoje mlađe suradnike.

Nakon duge i teške bolesti umire 6. srpnja 1975. godine u svojoj 74. godini, a njegovi posmrtni ostaci nalaze se na Mirogoju gdje su se od njega oprostili brojni predstavnici planinarskog, kulturnog i znanstvenog svijeta.

Profesor Branimir Gušić sa sinom Ivanom u Komovima

„Mislim, da pravi planinari ne smiju na svojim putovanjima pored pažnje za ljepotu same prirode, pored ličnoga doživljaja u svladavanju teškoća kod njihovih alpinističkih poduhvata, pored bujne cvjetane i životinjskoga svijeta, zanemariti ni čovjeka u njima. Ne smiju preći preko gorštaka, čiji je lik i čiji je materijalni i duhovni život naj­sjajnija i najupečatljivija sinteza vjekovnoga djelovanja upravo svih onih ele­menata koji i njih same uvijek nanovo oduševljavaju i nagone da uvijek ponovo posjećuju to čudesno carstvo prirode, koje im stalno pruža sve nove i nove dojmove.“
... Branislav Gušić, Naše planine 1964, 3-4

Izvor:
NP 1962/01, NP 1971/05, NP 1975/07,
HP 2000/11, HP 2008/06, HP 2010/10
https://www.dinarskogorje.com/istra382iva269i-i-kroni269ari.html#gusic

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.