Nepoznato o poznatom: Branimir Gušić

ponedjeljak, 15.07.2024.

Branislav Gušić

Prvi predsjednik Planinarskoga saveza Hrvatske (1948.) nakon 2. svj. rata, bio je Branimir Gušić, istaknuti pobornik zaštite prirode i čovjekova okoliša, rođen u Zagrebu, 6. travnja 1901. U Zagrebu završava škole i sve sveučilišne nauke. Za prirodne znanosti, naročito za zoologiju i botaniku, počeo se zanimati još kao srednjoškolac. Prilike su htjele da ne ode na studij biologije stoga upisuje medicinu u Zagrebu gdje istodobno studira povijest i geografiju na Filozofskom fakultetu. Radio je kao asistent u zagrebačkoj Klinici za uho, nos i grlo, gdje je započeo specijalizaciju iz otorinolaringologije, a svoj rad nastavlja u Pragu i Beču.

Uspješno je djelovao i na drugim znanstvenim područjima; geografiji (posebice antropogeografiji), etnologiji i povijesti.

Početke svog terenskog rada na geografiji provodio je na slovenskim gorama gdje otkriva svoje sklonosti za planinarstvo i alpinizam. Ondje je zajedno sa ostalim slovenskim planinskim prijateljima stekao i osnovnu planinarsku školu. Upravo ta njegova terenska istraživanja vremenom su postajala sve opširnija i ubrzo shvaća da ga ne zanima samo i isključivo priroda i prirodoslovne discipline, već je taj interes povezao s problematikom čovjeka, njegovom prošlošću i suvremenim potrebama.

Kasnije kroz život zajedno sa suprugom Marijanom, etnologinjom, istražuje Dinarske planine, Durmitor i Prokletije. Bavio se i penjanjem Durmitorom i Julijskim Alpama prije II. svjetskog rata. Sudjelovao je u snimanju planinarsko-etnografskog dugometražnog filma o Durmitoru, a posjedovao je i obilne fotomaterijale Dinarida, o čemu je održao i mnoga predavanja.

Kao strastveni planinar još od studentskih dana, 1924. jedan je od suosnivača Hrvatskoga turističkog kluba »Sljeme« i neko vrijeme njegov predsjednik te ujedno i prvi predsjednik Planinarskog društva »Zagreb«. Bio je i autor nekoliko planinarskih vodiča.

Kao pobornik zaštite prirode i okoliša uvelike je bio zaslužan što su Velika Paklenica, Rožanski i Hajdučki kuk u Velebitu te najzapadniji dio otoka Mljeta proglašeni nacionalnim parkovima. Bavio se i zaštitom Plitvičkih jezera. Postaje i zaslužan predsjednik Republičkog savjeta za zaštitu prirode i Odbora za nacionalne parkove.

Bio je uvijek otvoren, pristupačan, iskren i spreman svakome pomoći, a svoje bogato i široko znanje nije čuvao za sebe već ga je prenosio na svoje mlađe suradnike.

Nakon duge i teške bolesti umire 6. srpnja 1975. godine u svojoj 74. godini, a njegovi posmrtni ostaci nalaze se na Mirogoju gdje su se od njega oprostili brojni predstavnici planinarskog, kulturnog i znanstvenog svijeta.

Profesor Branimir Gušić sa sinom Ivanom u Komovima

„Mislim, da pravi planinari ne smiju na svojim putovanjima pored pažnje za ljepotu same prirode, pored ličnoga doživljaja u svladavanju teškoća kod njihovih alpinističkih poduhvata, pored bujne cvjetane i životinjskoga svijeta, zanemariti ni čovjeka u njima. Ne smiju preći preko gorštaka, čiji je lik i čiji je materijalni i duhovni život naj­sjajnija i najupečatljivija sinteza vjekovnoga djelovanja upravo svih onih ele­menata koji i njih same uvijek nanovo oduševljavaju i nagone da uvijek ponovo posjećuju to čudesno carstvo prirode, koje im stalno pruža sve nove i nove dojmove.“
... Branislav Gušić, Naše planine 1964, 3-4

Izvor:
NP 1962/01, NP 1971/05, NP 1975/07,
HP 2000/11, HP 2008/06, HP 2010/10
https://www.dinarskogorje.com/istra382iva269i-i-kroni269ari.html#gusic

Najnovije vijesti

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

07.06.2025.

U subotu 7. lipnja održana je u Hotelu International u Zagrebu 37. redovna sjednica Skupštine HPS-a. Skupštinu sačinjavaju predstavnici 341 planinarske udruge - punopravne članice HPS-a. Na sjednici su prema dnevnom redu iznesena i usvojena redovna izvješća o radu HPS-a u proteklom razdoblju, kao i godišnji program rada i financijski plan za 2026. godinu. Na prijedlog Izvršnog odbora HPS-a Skupština je donijela odluku o dodjeli povelja počasnih članova trojici istaknutih članova koji su izuzetno uspješno i dugotrajno doprinosili HPS-u u cjelini te svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv trag u razvoju planinarstva u Republici Hrvatskoj.

Izložba dječjih radova

Izložba dječjih radova "Pogled s vrha" - planinarska čestitka iz dječje perspektive

06.06.2025.

Povodom obilježavanja velike obljetnice - 150 godina planinarstva u Hrvatskoj - Hrvatski planinarski savez organizirao je niz aktivnosti. Kako bi se u tako veliki događaj uključili i naši najmanji članovi, Radna skupina za djecu i mlade HPS-a osmislila je kreativni natječaj pod nazivom „Pogled s vrha“. Ideja je bila dati mogućnost djeci da se izraze kroz sliku i riječ. Na taj način su imali priliku uključiti se i doprinijeti ovoj velikoj obljetnici.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

05.06.2025.

Vaš primjerak časopisa je sigurno već stigao u Vaše poštanske sandučiće, ali ako nije očekujte ga ovih dana.











footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.