Horvatov pohod na Lipu

srijeda, 15.01.2025.

Tradicija stara 23 godine kojom Hrvatsko planinarsko društvo „Lipa“ organizira Zimski planinarski pohod od Sesveta do svog planinarskog doma na Lipi, na Medvednici, ove je godine održan u nedjelju 12. siječnja. Na pohodu je sudjelovalo više od 130 planinarki i planinara, a isti je bio posvećen preminulom dugogodišnjem članu i predsjedniku HPD „Lipa“ te idejnom začetniku zimskog pohoda, Ivanu Horvatu po kome se od 2016. godine pohod zove „Horvatov pohod“.

Na pohodu su uz domaćine HPD „Lipa“ bili prisutni planinari i planinarke iz nekoliko zagrebačkih planinarskih društava, Lipika, Jastrebarskog, Zaboka, te u većem broju iz PD „Izvor“ Kalinje, HPD „Belecgrad“, PK „Ivanec“, HPD „Garjevica“ Čazma i već redovito planinari PD „Ptuj“ iz Slovenije.


Slika.

Okupljanje je bilo kod spomenika Hrvatskih branitelja, a hodalo se markiranom planinarskom stazom 58 koja kroz šumu Divjača blagim usponom vodi prema Dobrodolu i Jalševcu i završava klasičnim, malo strmijim planinarskim usponom kod planinarskog doma na Lipi. Tura je protekla u zimskom ugođaju, s temperaturama ispod nule i sa snijegom na najvećem dijelu staze prema Lipi.

Da bi ovo petosatno hodanje bilo ugodno organizator je na polovici puta, kod kuće planinarskog prijatelja Peje, pripremio okrijepu: čaj, kuhano vino i kolače koje su ispekle članice HPD „Lipa“.

Dolaskom na Lipu zadovoljne i ponosne hodače dočekalo je mnoštvo razdraganih planinara koji su do doma stigli kraćim putovima iz Čučerja, Planine Donje ili sa sljemenske strane.

Prigodnim misnim slavljem u kapeli Hrvatskih mučenika na Lipi, koje je predvodio velečasni Petar Tisaj, kapelan sesvetske župe Svih Svetih završio je još jedan Horvatov pohod.

Tekst i foto: Vladimir Beštak

Slika 1 od 8.Slika 2 od 8.Slika 3 od 8.Slika 4 od 8.Slika 5 od 8.Slika 6 od 8.Slika 7 od 8.Slika 8 od 8.

Najnovije vijesti

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2025.

Prema Odluci Opće skupštine Ujedinjenih naroda svake godine dan 11. prosinca obilježava se kao Međunarodni dan planina. Cilj Međunarodnog dana planina je osvješćivanje svjetskog stanovništva o velikoj važnosti planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje. Ove godine tema Međunarodnog dana planina su ledenjaci.

Ministarstvo turizma i sporta i HPS sklopili Ugovor o razvoju i uređenju planinarske infrastrukture u funkciji turizma

Ministarstvo turizma i sporta i HPS sklopili Ugovor o razvoju i uređenju planinarske infrastrukture u funkciji turizma

09.12.2025.

Ministarstvo turizma i sporta i Hrvatski planinarski savez sklopili su novi Ugovor o razvoju i uređenju planinarske infrastrukture u funkciji turizma, koji predstavlja uporište za provedbu projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura 2025/26. u vrijednosti od 400.000 eura. Ugovor su potpisali ministar turizma i sporta Tonči Glavina i predsjednik HPS-a Darko Berljak.

Poziv na 38. sjednicu Skupštine HPS-a

Poziv na 38. sjednicu Skupštine HPS-a

08.12.2025.

Temeljem članka 30., stavaka 2. i 11. Statuta Hrvatskog planinarskog saveza predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza Darko Berljak sazvao je 38. izvanrednu elektroničku sjednicu Skupštine Hrvatskog planinarskog saveza. Skupštine će se održati od 13. do 19. siječnja 2026. Sjednica Skupštine sazvana je radi donošenja odluke o izmjeni i dopuni Statuta Hrvatskog planinarskog saveza radi usklađivanja sa Zakonom o sportu, Zakonom o udrugama i Statutom Hrvatskog olimpijskog odbora











footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.