Hrvatski planinar - ožujak 2025.

ponedjeljak, 03.03.2025.

Slika.

Početkom ožujka iz tiska je izašao 941. svezak časopisa HRVATSKI PLANINAR. Časopis donosi zanimljive putopise i informacije iz planina i rada planinarskih udruga. Evo ukratko što Vas očekuje:

  • Ovomjesečni broj započinje pričom o usponu peteročlane ekipe iz Splita na Säuleck, vrh u Visokim Turama u Austriji. Zašto je to tritisućnjak po njihovoj mjeri, s kojim fotografijama su se sve uslikali, zašto je iz ruksaka izbačen šampanjac i što im se dogodilo na kraju uspona pročitajte u članku Gordana Bakovića iz Splita.
  • Slijedi tekst Gordane Kos-Vujičić iz Zadra o njenoj avanturi na Južnom Velebitu koji je i tema ovog broja. Pročitajte kako doći do vrha Jovin kuk, po kome je dobio ime, po kome ime nosi jedna mala skrivena pećina, kako doći do nje i je li Gordana dobila okladu čija je nagrada bila ručak.
  • Neven Kursar iz Šibenika piše o geografiji, povijesti, legendama i ratnim ranama kamenih tornjeva Tulovih greda, a Hrvoje Tržić iz Našica o usponu na jednu od najljepših planina u Hrvatskoj - Dinaru.
  • U tekstu Sandre Drmić iz Đakova pročitajte koliko je puta promijenila telekominikacijske mreže, zašto je očarana feratom Hvadnik, kako joj je prošao uspon na Mangart i gdje se još popela tijekom tri dana izleta koji joj uopće nije bio u planu.
  • Anita Bubak iz Požege piše o iskustvima planinarenja Papukom, pogotovo njegovim zapadnim dijelom, poludivljim dijelom koji obiluje grubljim stazama i prožet je mirisima divljih životinja i otiscima njihovih koraka.

U rubrici „VIJESTI“ pročitajte:

  • o susretu voditelja planinarskih skupina djece i mladih, na kojem se krajem studenog prošle godine u Radoboju okupilo više od 50 sudionika
  • o sudjelovanju četiri članice HPS-ove Radne skupine za djecu i mlade na državnom natjecanju Planinarske zveze Slovenije u planinarskom znanju »Mladina in gore« koje je održano 18. siječnja u Pirniču pokraj Ljubljane
  • o Tjednu planina koji je održan u Gradskoj knjižnici Biograd na moru povodom Međunarodnog dana planina 11. prosinca
  • o sad već tradicionalnom, četvrtom, humanitarnom planinarskom pohodu »Banovini, s ljubavlju« koji je nastao nakon razarajućih potresa 2020 kada su se pružajući potporu Banovini, popravljajući krovove i pomažući stanovnicima, susreli i povezali planinari članovi PD-a Pinklec iz Svete Nedelje i ekipa iz HPD-a Gora iz Zagreba
  • o održanoj manifestaciji Dani društva HPD-a Malačka- Donja Kaštela koji su se održali 18/19. siječnja i na kojima je sudjelovalo preko 250 planinara iz cijele Hrvatske i BiH
  • o svečanoj akademiji HPD-a Željezničar na kojoj je društvo u velikoj dvorani Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u Zagrebu 21. siječnja obilježio 75. obljetnicu osnivanja
  • o rezultatima ispita za stručne nazive speleolog i instruktor speleologije koji se održao U prostorijama HGSS Stanice Zagreb 25. siječnja

U kalendaru akcija pogledajte aktivnosti u ožujku i travnju kojima će planinarske udruge obilježiti 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, te važne datume svojih matičnih udruga s posebnim naglaskom na POHOD TRAGOM PRVOG IZLETA HRVATSKOG PLANINARSKOG DRUŠTVA (Rude – Veliki dol – Oštrc – Plešivica) koji će se održati 17. svibnja u organizaciji HPS-a i HPD-a Japetić iz Samobora.

Vaš primjerak časopisa očekujte ovih dana u poštanskim sandučićima, a ukoliko ga još ne primate na web stranici pročitajte kako se pretplatiti ili pokloniti nekome pretplatu ovog zanimljivog časopisa.
Pretplata

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.