Projekt Sigurna i održiva planinarska infrastruktura 2024. – 2025.

ponedjeljak, 21.07.2025.

Slika.Tijekom ljeta 2025. završit će se realizacija trećeg po redu infrastrukturnog projekta „Sigurna i održiva planinarska infrastruktura“. Ciljevi projekta su podizanje razine sigurnosti u planinama kroz uređenje i unaprjeđenje planinarskih putova i objekata kao dijela primarne javne turističke infrastrukture te osnaživanje kapaciteta za provedbu aktivnosti na planinarskoj infrastrukturi. Projekt provodi Hrvatski planinarski savez, uz sufinanciranje sredstvima Ministarstva turizma i sporta.

Za provedbu projekta u ovoj godini Ministarstvo turizma i sporta osiguralo je 400.000,00 eura. Radovi uređenja planinarskih putova obuhvaćaju putove ukupne duljine 910 kilometara i obnovu pet planinarskih objekata te izradu računalne aplikacije „Sigurni izleti“ koji će omogućiti jednostavno planiranje i registriranje planinarskih izleta, uz korištenje službenih HPS-ovih i HGSS-ovih podataka o planinarskoj infrastrukturi putem aplikacije SigurneStaze.hr.

Slika.HPS je provedbom projekata »Sigurna i održiva planinarska infrastruktura« u razdoblju od 2022. godine, u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta (MINTS) i zahvaljujući angažmanu planinarskih udruga članica HPS-a, učinio važan iskorak na uređenju i opremanju planinarskih putova i objekata. MINTS je za dosadašnja tri projekta odobrio ulaganja u ukupnoj visini od ukupno 1.226.894,67 eura. Riječ je o namjenskim sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske osiguranima na poziciji MINTS-a za obnovu i održavanje registrirane planinarske infrastrukture – planinarske putove, objekte i prateće sadržaje koji se koriste u funkciji turizma. Uz navedena projektna sredstva, sam je HPS, kao i svake godine, u planinarske objekte uložio i znatna vlastita sredstva.

Slika.U razdoblju od 2022. uz potporu Ministarstva turizma i sporta uređena su i opremljena ukupno 42 planinarska objekta. Uređeno je 3436,72 kilometara planinarskih putova, a na njima je postavljeno ukupno 2998 putokaznih ploča. Radovi na putovima obuhvaćaju postavljanje i obnavljanje planinarskih oznaka (markacija), opremanje križanja i raskrižja standardiziranim planinarskim putokazima i, po potrebi, na zahtjevnim dionicama opremanje tehničkim sredstvima za osiguranje kao što su sajle, klinovi i slično. Kontrolne točke planinarskih obilaznica opremaju se odgovarajućim žigovima. Uređenje putova i obilaznica također obuhvaća krčenje i čišćenje raslinja uz staze, za što su putem Projekta pribavljeni potrebni alati i pribor.

Slika.Programsku osnovu za provođenje aktivnosti HPS-a na uređenju infrastrukture čine i brojni programski i analitički dokumenti usvojeni odlukama Skupštine i Izvršnog odbora HPS-a u proteklim godinama: Strategija razvoja hrvatskog planinarstva (2015.), Program rada Hrvatskog planinarskog saveza (2019. i 2023.), Usporedna analiza razvijenosti planinarske infrastrukture (2020.), Knjiga standarda signalizacije na planinarskim putovima (2020.), analiza »Status, izazovi i perspektive upravljanja planinarskim domovima, kućama i skloništima u hrvatskim planinama« (2021.) i Operativni program upravljanja planinarskom infrastrukturom (2022.). Uporište za uređenje planinarske infrastrukture predstavljakrovna Nacionalna razvojna strategija do 2030. godine, u kojoj je istaknuta važnost unaprjeđenja zdravog i aktivnog života građana sportom i rekreacijom, a u vezi s time izričito se navodi nužnost promidžbe i ulaganja u planinarske sadržaje i infrastrukturu: »S ciljem poticanja zdravog i aktivnog života promovirat će se biciklistički i planinarski sadržaji i povezana infrastruktura te će se ulagati u njih.« (Nacionalna razvojna strategija do 2030. godine, str. 77).

Slika.Imajući u vidu potrebu za unaprjeđenjem planinarske infrastrukture Ministarstvo turizma i sporta HPS sklopili su 2022. godine Sporazum o dugoročnoj suradnji na razvoju i održavanju planinarske infrastrukture u funkciji turizma, a 2025. godine sklopljen je i Dodatak Sporazumu, kojim su podrobnije razrađeni uvjeti sufinanciranja i omogućena ulaganja u sve vrste planinarskih objekata. Suradnjom Ministarstva turizma i sporta i HPS-a tako je na državnoj je razini osigurano ono što su planinarska društva godinama tražila – izravno financiranje obnove i održavanja planinarskih putova iz javnih izvora. Potreba za takvim javnim ulaganjem vrlo je logična jer planinarski putovi i objektima ne služe samo planinarima, kao nekad, nego sve više i drugim posjetiteljima, koji se ne skrbe o prohodnosti i sigurnosti putova u planinskim područjima te održavanju i uređivanju planinarskih objekata, ali očekuju da to i dalje čine planinari. Od 2024. Zakonom o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske definirana je i obveza državnih i javih tijela za investicijska ulaganja u planinarske objekte koji se nalaze na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, no zadršku u provedbi još uvijek predstavlja činjenica da za većinu takvih objekata s planinarskim udrugama nisu zaključeni ugovori (bez naknade i na neodređeno vrijeme) o korištenju i održavanju planinarskih objekata.

Slika.Planinarsku infrastrukturu u Hrvatskoj danas čini razgranata mreža koju čini više od 1830 registriranih planinarskih putova ukupne duljine preko 6000 kilometara te 162 planinarska doma, kuće i skloništa, o kojima se skrbe HPS i njegove udruge članice. HPS redovito dopunjava i ažurira registre planinarskih putova, obilaznica i objekata, koji sadrže brojne vrijedne podatke o rasporedu i stanju planinarske infrastrukture.

Slika.

HPS je tijekom lipnja i srpnja prikupljao izvještaje udruga o provedenim aktivnostima u protektu „Sigurna i održiva planinarska infrastruktura 2024 – 2025“. Podaci o uređenju registriranih planinarskih putova prikupljaju se i obrađuju putem HPS-ove članske aplikacije. Pozivamo i ovim putem sve udruge koje još nisu unijele svoje podatke da aktivno koriste aplikaciju koja im omogućuje jednostavno evidentiranje i razmjenu svih podataka o uređivanju planinarskih putova i izvrešenju projektnih aktivnosti. Realizacija projektnih aktivnosti završit će se 31. kolovoza.

Slika.Planinarske udruge bit će tijekom idućeg razdoblja ponovno pozvane na iskazivanje potreba za daljnja ulaganja u planinarsku infrastrukturu. S tim podacima HPS će pripremiti novi projekt kojim će se uz primjenu definiranih uvjeta, kriterija i prioriteta nastaviti ulaganja u planinarsku infrastrukturu. HPS će, kao i dosad, planinarskim udrugama putem službene elektroničke pošte pružati potrebne informacije i upute o prihvatljivim i odobrenim ulaganjima te dinamici i načinu realizacije projektnih aktivnosti.

Slika.U cjelokupnoj skrbi za planinarsku infrastrukturu nezamjenjiv je angažman HPS-ovih komisija za planinarske putove i za objekte te brojnih planinarskih udruga članica HPS-a. Zapažen je i porast zainteresiranosti planinarskih udruga za uključivanje u projektne aktivnosti (svoje potrebe iskazalo je u 2024. godini oko 50% više udruga nego u prethodnim godinama). Prema preliminarnoj analizi podataka koji su dosad prikupljeni od planinarskih društava, u radovima uređenja planinarskih putova u okviru projekta »Sigurna i održiva planinarska infrastruktura 2024 - 2025« sudjelovalo je ukupno više od 500 pojedinaca – članova planinarskih društava i klubova. Projekti poput ovoga vrijedan su i važan doprinos cjelokupne planinarske udruge i njezinih članova općem dobru podizanjem razine sigurnosti u hrvatskim planinama.

Hvala svima koji su bilo na koji način pridonijeli unaprjeđenju planinarske infrastrukture, a ujedno pozivamo sve članove da svojim angažmanom i dalje pridonose uspješnom ostvarenju aktivnosti kojima je cilj sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Slika.

Slika.

Slika 1 od 14.Slika 2 od 14.Slika 3 od 14.Slika 4 od 14.Slika 5 od 14.Slika 6 od 14.Slika 7 od 14.Slika 8 od 14.Slika 9 od 14.Slika 10 od 14.Slika 11 od 14.Slika 12 od 14.Slika 13 od 14.Slika 14 od 14.

Najnovije vijesti

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

U Zagrebu održana 37. Skupština HPS-a

07.06.2025.

U subotu 7. lipnja održana je u Hotelu International u Zagrebu 37. redovna sjednica Skupštine HPS-a. Skupštinu sačinjavaju predstavnici 341 planinarske udruge - punopravne članice HPS-a. Na sjednici su prema dnevnom redu iznesena i usvojena redovna izvješća o radu HPS-a u proteklom razdoblju, kao i godišnji program rada i financijski plan za 2026. godinu. Na prijedlog Izvršnog odbora HPS-a Skupština je donijela odluku o dodjeli povelja počasnih članova trojici istaknutih članova koji su izuzetno uspješno i dugotrajno doprinosili HPS-u u cjelini te svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv trag u razvoju planinarstva u Republici Hrvatskoj.

Izložba dječjih radova

Izložba dječjih radova "Pogled s vrha" - planinarska čestitka iz dječje perspektive

06.06.2025.

Povodom obilježavanja velike obljetnice - 150 godina planinarstva u Hrvatskoj - Hrvatski planinarski savez organizirao je niz aktivnosti. Kako bi se u tako veliki događaj uključili i naši najmanji članovi, Radna skupina za djecu i mlade HPS-a osmislila je kreativni natječaj pod nazivom „Pogled s vrha“. Ideja je bila dati mogućnost djeci da se izraze kroz sliku i riječ. Na taj način su imali priliku uključiti se i doprinijeti ovoj velikoj obljetnici.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

Hrvatski planinar - lipanj 2025.

05.06.2025.

Vaš primjerak časopisa je sigurno već stigao u Vaše poštanske sandučiće, ali ako nije očekujte ga ovih dana.











footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.