Speleoronilačka istraživanja Lukine jame 2013

nedjelja, 25.08.2013.

SO HPD Željezničar

EKSPEDICIJA LUKINA JAMA - SIFON 2013

U razdoblju od 2. do 25. kolovoza 2013. g., održana je ekspedicija Lukina jama – sifon 2013., trenutno jedna od najzahtjevnijih ekspedicija u svijetu. Ekspedicija je organizirana pod vodstvom SK Željezničar, a suorganizatorstvo su preuzeli: Nacionalni park Sjeverni Velebit, udruga Breganja, Hrvatsko biospeleološko društvo, Hrvatski speleološki savez, Zagrebački speleološki savez, Komisija za speleologiju HPS-a i Istarski speleološki savez. Pokrovitelj ekspedicije bio je Predsjednik RH, g. Ivo Josipović, a supokrovitelj gradonačelnik Grada Zagreba, g. Milan Bandić.

Cilj ekspedicije bilo je speleoronilačko istraživanje sifona na dnu jame koje je obuhvaćalo: istraživanje sifona do – 60 m dubine, topografsko snimanje sifona, fotografiranje i snimanje prostora, fotografiranje i snimanje podzemne faune te prikupljanje geoloških i bioloških uzoraka.

Bazni logor ekspedicije bio je smješten u Velikom Lomu na Sjevernom Velebitu, nedaleko ulaza u Lukinu jamu – Trojamu. Jama je bila postavljena kroz Trojamu jer se na ulaznoj vertikali u Lukinoj jami nalazi ledeni čep koji onemogućava silazak tim putem. Lukina jama i Trojama spajaju se na približno -580 m. Prvi dio ekspedicije bio je transport ronilačke opreme na dno Lukine jame (-1370 m), te transport hrane, bivaka, vreća za spavanje i ostale opreme, kao i sređivanje bivaka za privremeni život u podzemlju. Telefonska žica bila je provučena kroz cijelu jamu te od ulaza do logora u Velikom Lomu. Speleofoni su bili postavljeni u baznom logoru, na ulazu u Trojamu, na bivku na -320 m, na -780 m, na -980 m te na dnu jame. Ovime je omogućena komunikacija sa speleolozima u jami te bolja organizacija svih aktivnosti na ekspediciji. Drugi dio ekspedicije uključivao je odlazak ronioca i njihovog tima na dno, pripremu za ronjenje i samo ronjenje. Ronilačka ekipa bila je na dnu jame 4 dana, tijekom kojih su ronioci napravili 4 urona. Zaronili su 20 m dublje, čime dubina Lukine jame (u odnosu na 2010. g. kada je produbljena na -1409 m), sada iznosi -1431 m. Ovom ekspedicijom jamski sustav Lukina jama – Trojama pomaknut je na 14. mjesto na popisu najdubljih jama svijeta. Tijekom ekspedicije prikupljeni su brojni vrijedni geološki i biološki uzorci. Fauna je skupljana kroz cijelu jamu, a pogotovo na bivku na -980 m, dnu i u sifonu. Uzeti su uzorci sedimenta s -50 m dubine u sifonu, te uzorci stijena sa -17 m, -40 m i -50 m dubine. Na – 1370 m uzet je i uzorak sedimenta za analizu teških minerala. Osim bioloških i geoloških uzoraka, napravljen je detaljan topografski nacrt sifona te je snimljen bogat filmski i fotografski materijal. Posljednji dio ekspedicije obuhvaćao je transport cijelokupne opreme, hrane, bivaka, smeća i ostalog prema van, kao i raspremanje same jame.

Tijekom cijele ekspedicije, kroz logor su prošle 124 osobe koje su pomogle u ostvarenju cilja bilo svojom pomoći u jami, bilo sudjelovanjem u brojnim logističkim i logorskim aktivnostima. Od 124 osobe na logoru, njih čak 91 je ušlo u jamu. Ulazak u jamu omogućen je svim speleolozima koji su došli na logor i željeli ući u jamu, bez obzira na iskustvo. Ekipe su organizirane spontano i prema dogovoru sa samim sudionicima. U ekspediciji su sudjelovali članovi 21 hrvatske speleološke organizacije te članovi 10 stranih speleoloških organizacija (2 organizacije iz Mexica, 3 iz Italije, 2 iz Ukrajine, 1 iz Slovenije, 1 iz Srbije i 1 iz Poljske).

Organizacijski odbor zahvaljuje se svim sudionicima ekspedicije.

U ime Organizacijskog odbora,

Tamara Mihoci

U sifonu Lukine jame. Foto: Branko Jalžić.


Prilog o ovogodišnjoj ekspediciji možete pronaći ovdje...


Prvi špiljski uron na dnu Lukine jame izveden je 1994. godine u okviru ekspedicije Komisije za speleologiju HPS-a i tada je to bio uron započet na najvećoj dubini u jami na svijetu koji su izveli hrvatski speleoronioci Zoran Stipetić - Patak i Teo Barišić (SO Velebit). Računajući uron, tadašnja dubina jame bila je -1392 m, tada 9. jama po dubini na Svijetu.

2010. godine speleoronioci Ivica Ćukušić i Robert Erhardt (SO Velebit, HGSS) zaronili su u potopljeni kanal na dnu jame 135 m u duljinu i 21 m u dubinu. Tijekom nastavka ekspedicije, Branko Jalžić (SO Željezničar, HBSD) je zaronio dalje u potopljeni kanal na dnu jame 40 m u dubinu. Ovim istraživanjima je dubina jame povećana sa prethodnih 1392 na 1409 m i ustanovljena me mogućnost dubljeg urona što je ostvareno 2013. godine.


Više o istraživanjima u Lukinoj jami na speleologija.hr

Najnovije vijesti

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

27.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.