Likovno-literarni natječaj 'Pogled s vrha'
04.10.2024.
Radna skupina za djecu i mlade u Komisiji za školovanje HPS-a organizira natječaj dječjeg likovnog i literarnog stvaralaštva na temu „Pogled s vrha“.
Tijekom Tjedna planinarstva i penjanja u Slovačkoj, u sklopu projekta „Penjanje za sve“ sufinanciranog od fonda Europske unije Erasmus + te šest partnerskih planinarskih saveza iz Češke, Italije, Hrvatske, Mađarske, Slovenije i Slovačke održane su brojne tematske radionice čiji su zaključci prezentirani pretposljednjeg dana događanja, 23. 6. 2017.
Radna skupina na temu Metodologija obuke i promocije te uključivanje indoor sportskih penjača u redovne procese u planinarstvu koju moderira Hrvatski planinarski savez, a vodi Dorijan Klasnić (HPS), ovoga puta analizirala procese u sportskom penjanju.
Rezultat rada stručnjaka HPS-a u 2016. godini bila je priprema nacrta programa školovanja, metodologije obuke i informativno-promotivnih tekstova za sportsko penjanje, planinarenje, rad s mladima, visokogorsko i zimsko planinarenje i alpinizam. Jedan od ciljeva uključenosti HPS-a u projekt jeste međunarodna analiza postojećih programa i dobivanje kvalitetnih komentara i saznanja od partnerskih saveza u svrhu podizanja kvalitete te bolje promocije edukativnih aktivnosti u planinarstvu kao važnog alata za uključivanje novog i osnaživanje postojećeg članstva.
Radna skupina analizirala je dokumente povezane sa sportskim penjanjem koje je priredio instruktor sportskog penjanja Alan Križanić (HPS), a predstavnici slovačkog i talijanskog saveza predstavili su programme trenutno u uporabi kod njih. Važna saznanja dobivena su i od slovenskog predstavnika dok su Mađari izvijestili kako ove godine kreću u reform školovanja pa će im preporuke ove radne skupine biti od velike pomoći.
Na radionici je sudjelovao i predstavnik poljskog planinarskog saveza kao evaluator cjelokupnog projekta davši važan doprinos raspravi. Nadalje, prisustvo dva člana UIAA Komisije za planinarstvo (PZS I HPS), također je dalo dodatnu važnost raspravi i zaključcima. Predstavnik čeških penjača nažalost bio je odsutan no s obzirom na to da je isti također član UIAA Komisije za planinarstvo očekuju se vrijedni komentari u najkraćem roku. Hrvatske sportske penjače u radnoj skupini predstavljao je Ivan Štefičar.
Analizirajući dostupne programme školovanje i metodološke pristupe, partneri na projektu donijeli su sljedeće zaključke:
1. Svi partneri se slažu kako je krajnji cilj organiziranog i metodičnog pristupa obuci u sportskom penjanju “proizvesti” penjača kompetentnog u svim aspektima sigurnosti u sportskom penjanju.
2. Partneri uglavnom imaju različiti pristup u grupiranju tematskih blokova vještina i znanja u edukativnim paketima (škole, seminari, itd.) no u načelu u svojoj ukupnosti školovanje je ujednačeno. Naime, neki savezi kombiniraju edukaciju za dvoranu s onom za penjanje jedne dužine.
3. Svi partneri uvelike ulažu u sigurnost tijekom procesa edukacije no važno je stalno dodatno naglašavati odgovornosti instruktora ali i odgovornosti u procesu i sudionika obuke.
4. Svi partneri se slažu o potrebi za kvalitetnijim pružanjem informacija o rizicima u sportskom penjanju polaznicima.
5. Važno je, u skladu s politikama i područjima djelovanja pojedinih saveza, stalno ulagati napore u osnaživanje klubova te promociju sportskog penjanja kao timskog sporta u onom svom dijelu u kojem je podrška klupskih kolega i resursa novim penjačima od najveće važnosti za daljnji napredak.
6. Partneri se slažu da penjački trening i učenje osnovnih pokreta tijekom organizirane edukacije treba polaznicima u dovoljnoj mjeri objasniti i kao sigurnosnu mjeru.
7. Partneri se slažu kako je metoda obuke u tri koraka jedina prihvatljiva metodologija za prijenos znanja i vještina direktno povezanih sa sigurnošću. Metode učenja kroz pogreške, iznenađenja i samoučenja treba primjenjivati u manjoj mjeri s jasno definiranim okvirom i ciljem te isključivo u sigurnom okruženju.
U predstojećem razdoblju, partneri će pripremiti predložak svih modula obuke u sportskom penjanju s jasno definiranim znanjima i vještinama u sportskom penjanju kao smjernicu za nacionalne programme edukacije. Tako će svi partneri moći na jednom mjestu sagledati ukupan okvir nužnih znanja i vještina te shodno istome pripremati ili sagledati postojeće modularne programme obuke.
Također, do narednog sastanka u Paklenici u rujnu 2017. partneri će poslati komentare i dodatne metodološke komentare na konsolidaciju teksta koji planiraju, sa zaključcima, urediti u jednu konsolidiranu brošuru. Ista će biti poslana Komisiji za planinarstvo UIAA na finalne komentare te do kraja godine biti dostupna svim partnerskim savezima.
Uz daljnju suradnju s random skupinom za djecu i mlade, parteri planiraju proizvesti dva video uratka za potrebe edukacije i promocije sportskog penjanja.
Radna skupina za djecu i mlade u Komisiji za školovanje HPS-a organizira natječaj dječjeg likovnog i literarnog stvaralaštva na temu „Pogled s vrha“.
Veliki podsjetnik na najvažnija postignuća organiziranog hrvatskog planinarstva u proteklih 150 godina.
Svečanim programom na Kninskoj tvrđavi u subotu 14. rujna 2024. otvorena je Planinarska obilaznica Dinara. Otvorenje planinarske obilaznice na najvišoj hrvatskoj planini jedan je od središnjih događaja obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.