Komisija za zaštitu planinske prirode

Komisija za zaštitu planinske prirode potiče i podupire ekološke inicijative planinarskih udruga članica HPS-a te provodi i sudjeluje u raznovrsnim ekološkim projektima kojima se širi svijest javnosti o važnosti zaštite planinske prirode. Komisija organizira tečaje za čuvare planinarske prirode te usmjerava rad planinarskih udruga.
E-mailzastita.prirode@hps.hr
Pročelnik prof. dr. sc. Davor Škrlec, tel. 098/318-456
Zamjenik pročelnikaprof. dr. sc. Nenad Buzjak

DOKUMENTI


POVEZNICE


ZAŠTITA PLANINSKE PRIRODE U HRVATSKOJ

Planinski runolist Zaštita prirode, osobito planinske prirode, jedan je od osnovnih ciljeva planinarske organizacije. Od kraja 19. stoljeća, kada je ideja o potrebi zaštite tek počela prodirati u našu sredinu, njezini su glavni pobornici bili planinari. S vremenom je zaštita prirode postala još važnija zbog nagle industrijalizacije i intenzivne šumske eksploatacije.

Upravo su planinari bili inicijatori zakonske zaštite mnogih vrijednih prirodnih predjela.Prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj proglašeni su Financijskim zakonom 1928. zaslugom predsjednika Hrvatskog planinskog društva (HPD) Ivana Krajača, Nacionalni park Risnjak proglašen je zaslugom potpredsjednika HPD-a dr. Ive Horvata, a nacionalni parkovi Paklenica i Mljet na poticaj predsjednika Planinskog saveza Hrvatske akademika Branimira Gušića. I danas su planinarske udruge i planinari pojedinci glasni pobornici očuvanja prirode u Hrvatskoj. Hrvatski planinarski savez jedan je od glavnih partnera ministarstva nadležnog za zaštitu prirode u uspostavi Parka prirode Dinara.

Hrvatska se odlikuje raznovrsnim ljepotama prirode, a budući da je u nas priroda najbolje sačuvana u planinama, većina je zakonski zaštićenih područja baš u njima (nacionalni parkovi Risnjak, Sjeverni Velebit, Paklenica, strogi prirodni rezervati Hajdučki i Rožanski kukovi te Bijele i Samarske stijene i parkovi prirode Papuk, Velebit, Medvednica, Žumberak - Samoborsko gorje, Učka, Velebit, Dinara i Biokovo).

Kranjski ljiljan Brigu o zaštiti prirode u HPS-u vodi Komisija za zaštitu planinske prirode, osnovana 1971. godine. Komisija surađuje s državnim tijelima za zaštitu prirode, organizira stručne seminare i predavanja, provodi školovanje čuvara planinske prirode, te pruža podršku raznim konstruktivnim akcijama za zaštitu planinske prirode.

Posebna pažnja polaže se na suradnju s upravnim tijelima i institucijama lokalne, regionalne i državne razine, stručnim i znanstvenim ustanovama, stručnim pojedincima te lokalnim stanovništvom, kroz raznvrsne afirmativne programe, projekte i akcije. Komisija potiče i podržava razne ekološke akcije poput akcija zaštite proljetnica, čišćenja planinarskih staza, pošumljavanja planinskih prostora i sl.



Poveznice
Vrh ove stranice | Kazalo weba | Naslovnica



Projekt „Pick One Leave None“: Inovativni pristup ekološkoj održivosti planinarskih staza

Projekt „Pick One Leave None“: Inovativni pristup ekološkoj održivosti planinarskih staza

26.04.2024.

U današnje vrijeme zaštita okoliša i prirode postaje imperativ i mnoge organizacije se okreću inovativnim projektima kako bi promovirali ekološku održivost. Jedan takav projekt koji privlači pažnju svojom jednostavnošću i učinkovitošću naziva se "Pick One Leave None" (Pokupi jedan, ne ostavi ni jedan).

Poziv - Eko akcija: Za zeleni Papuk

Poziv - Eko akcija: Za zeleni Papuk

26.03.2024.

Eko akcija: Za zeleni Papuk održat će se u subotu 06.04.2024.

Proljetna akcija čišćenja u Parku prirode Medvednica

Proljetna akcija čišćenja u Parku prirode Medvednica

29.02.2024.

Povodom Svjetskog dana šuma (21.3.) i Svjetskog dana voda (22.3.) Javna ustanova Park prirode Medvednica organizira tradicionalnu veliku proljetnu akciju čišćenja otpada u Parku prirode Medvednica.

>b>Velika akcija čišćenja održat će se u subotu 16. ožujka 2024. godine od 9 – 14 sati.

150 ekoloških akcija za 150 godina planinarstva

150 ekoloških akcija za 150 godina planinarstva

09.02.2024.

Povodom obilježavanja 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, Komisija za zaštitu prirode HPS-a provodi akciju pod nazivom "150 ekoloških akcija za 150 godina planinarstva". U akciju želimo uključiti planinarska društva iz svih krajeva Hrvatske na način da svako društvo ili više njih zajedno organizira barem jednu ekološku akciju kojom će doprinijeti promicanju načela Deklaracije o zaštiti i očuvanju hrvatskih planina.

Radostan Božić i sretna nova 2024. godina !

Radostan Božić i sretna nova 2024. godina !

24.12.2023.

Svim planinarima koji čuvaju i obnavljaju prirodu hrvatskih planina želimo radostan Božić i sretnu novu 2024. godinu !

Nova generacija čuvara planinske prirode HPS-a

Nova generacija čuvara planinske prirode HPS-a

11.12.2023.

Povodom Međunarodnog dana planina, u subotu 9. prosinca 2023. u planinarskom domu „Omanovac“ na Psunju, održana je promocija novih čuvara planinske prirode HPS-a. Tim svečanim činom obilježen je završetak školovanja novih čuvara planinske prirode kojima želimo uspješno djelovanje u matičnim planinarskim udrugama i javnom prostoru.

Poziv na akciju čišćenja Poučne staze Okićnica 23. rujna 2023.

Poziv na akciju čišćenja Poučne staze Okićnica 23. rujna 2023.

02.09.2023.

Planinarsko društvo Kapela poziva sve zainteresirane planinare i zaljubljenike u prirodu, da se pridruže u velikoj akciji sređivanja Poučne staze Okićnica, koja će se održati 23. rujna 2023. godine.

Pokrenuta javna rasprava o nacrtu Plana upravljanja Parkom prirode Dinara

Pokrenuta javna rasprava o nacrtu Plana upravljanja Parkom prirode Dinara

30.08.2023.

Pozivamo sve zainteresirane planinare i planinarske udruge da se uključe u javnu raspravu koja traje od 22.8.-20.9.2023. godine.

Održano predavanje „Posjetitelji u aktivnoj ulozi zaštite i očuvanja planina“

Održano predavanje „Posjetitelji u aktivnoj ulozi zaštite i očuvanja planina“

26.06.2023.

POLN-short

U srijedu 14. lipnja 2023. godine Komisija za zaštitu prirode Hrvatskog planinarskog saveza i HPD Gorščica, Zagreb organizirali su predavanje „Posjetitelji u aktivnoj ulozi zaštite i očuvanja planina“ kroz primjenu koncepata „Pick One Leave None“ i „Leave No Trace“,  u prostorijama Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Svetošimunska cesta 23.

Poziv - obnova suhozida na Vrdovu

Poziv - obnova suhozida na Vrdovu

14.09.2022.

Za vikend 23., 24. i 25. rujna 2022. (od petka do nedjelje) održava se akcija obnove suhozida na Vrdovu, u blizini planinarske kuće Sveti Jakov u okviru projekta Dinara Back to LIFE To je jedinstvena prilika da se sudjeluje u očuvanju ove vrijedne baštine, kao i da se nauči osnove suhozidne gradnje. Na volonterskoj akciji sudionici će također doznati više o ulozi i vrstama suhozida koje se može pronaći na širem dinarskom području i usvojiti osnove tehnike suhozidne gradnje i obnove, koja je zaštićena i na UNESCO razini. Akciju organiziraju Udruga Biom i LAG Cetinska krajina kao dio projekta Dinara back to LIFE, u suradnji s udrugom Dragodid, koja će voditi suhozidnu obnovu, te Planinarskim društvom sv. Jakov koje nesebično daje pomoć u organizaciji i gradnji.

1 2 3...6   













footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez