Edukativni Centar Parka prirode Učka
20.06.2021.
Na Poklonu je 27.05.2021. za javnost otvoren Edukativni centar Parka prirode Učka.
zastita.prirode@hps.hr | ||
Pročelnik | prof. dr. sc. Davor Škrlec, tel. 098/318-456 | |
Zamjenik pročelnika | prof. dr. sc. Nenad Buzjak |
Zaštita prirode, osobito planinske prirode, jedan je od osnovnih ciljeva planinarske organizacije. Od kraja 19. stoljeća, kada je ideja o potrebi zaštite tek počela prodirati u našu sredinu, njezini su glavni pobornici bili planinari. S vremenom je zaštita prirode postala još važnija zbog nagle industrijalizacije i intenzivne šumske eksploatacije.
Upravo su planinari bili inicijatori zakonske zaštite mnogih vrijednih prirodnih predjela.Prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj proglašeni su Financijskim zakonom 1928. zaslugom predsjednika Hrvatskog planinskog društva (HPD) Ivana Krajača, Nacionalni park Risnjak proglašen je zaslugom potpredsjednika HPD-a dr. Ive Horvata, a nacionalni parkovi Paklenica i Mljet na poticaj predsjednika Planinskog saveza Hrvatske akademika Branimira Gušića. I danas su planinarske udruge i planinari pojedinci glasni pobornici očuvanja prirode u Hrvatskoj. Hrvatski planinarski savez jedan je od glavnih partnera ministarstva nadležnog za zaštitu prirode u uspostavi Parka prirode Dinara.
Hrvatska se odlikuje raznovrsnim ljepotama prirode, a budući da je u nas priroda najbolje sačuvana u planinama, većina je zakonski zaštićenih područja baš u njima (nacionalni parkovi Risnjak, Sjeverni Velebit, Paklenica, strogi prirodni rezervati Hajdučki i Rožanski kukovi te Bijele i Samarske stijene i parkovi prirode Papuk, Velebit, Medvednica, Žumberak - Samoborsko gorje, Učka, Velebit, Dinara i Biokovo).
Brigu o zaštiti prirode u HPS-u vodi Komisija za zaštitu planinske prirode, osnovana 1971. godine. Komisija surađuje s državnim tijelima za zaštitu prirode, organizira stručne seminare i predavanja, provodi školovanje čuvara planinske prirode, te pruža podršku raznim konstruktivnim akcijama za zaštitu planinske prirode.
Posebna pažnja polaže se na suradnju s upravnim tijelima i institucijama lokalne, regionalne i državne razine, stručnim i znanstvenim ustanovama, stručnim pojedincima te lokalnim stanovništvom, kroz raznvrsne afirmativne programe, projekte i akcije. Komisija potiče i podržava razne ekološke akcije poput akcija zaštite proljetnica, čišćenja planinarskih staza, pošumljavanja planinskih prostora i sl.
Poveznice
Vrh ove stranice | Kazalo weba | Naslovnica
Na Poklonu je 27.05.2021. za javnost otvoren Edukativni centar Parka prirode Učka.
Uprava za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je natječaj za najoriginalniju i najljepšu fotografiju pod motom „Kroz objektiv proviri i prilagodbu uokviri“.
Natječajem se želi potaknuti širu javnost da na zabavan i kreativan način pokaže kako klimatske promjene mijenjaju naše živote, prirodu i navike, a sve to treba doprinijeti osvješćivanju javnosti o utjecajima klimatskih promjena i prilagodbi na njih. Natječaj je otvoren do 22. svibnja 2021. godine, a više o samom natječaju u nastavku vijesti.
Povodom Dana planeta Zemlje Javna ustanova „Park prirode Medvednica“ već godinama tradicionalno organizira veliku akciju čišćenja otpada u Parku prirode Medvednica. Radi se o jednodnevnoj akciji čišćenja divljih odlagališta otpada u Parku.
U četvrtak 11. veljače veleposlanik Kanade Alan Bowman obišao je zapadni dio Medvednice u društvu pročelnika Komisije za zaštitu prirode HPS-a dr. sc. Davora Škrleca i glavnog tajnika HPS-a Alana Čaplara. Na radnom izletu razgovaralo se o načinima suradnje kanadskog veleposlanstva u Zagrebu s HPS-om, a u fokusu razgovora bile su teme iz područja zaštite prirode u Hrvatskoj.
Odlukom Hrvatskog Sabora 5. veljače 2021. proglašen je Park prirode Dinara kao dvanaesti park prirode u Republici Hrvatskoj. Parkom prirode Dinara zaštićeno je 63.052 hektara na području Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije.
Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.
Tijekom zime je sezona parenja risova pa oni prevaljuju značajno veće udaljenosti, intenzivnije označavaju teritorij, a snježni pokrivač nam bitno povećava mogućnost pronalaženja njihovih tragova. Samog risa ne vidimo često – rijetki sretnici se mogu pohvaliti da su ga sreli u prirodi, ali ako naučimo prepoznavati znakove koji ris ostavlja u prirodi onda po njima možemo pratiti prisutnost ove vrste.
Life Lynx, udruga BIOM i Hrvatski planinarski savez - Komisija za zaštitu prirode pozivaju vas na on-line predavanje RIS U HRVATSKIM PLANINAMA - Spašavanje dinarske populacije risa od izumiranja 19. 11. 2020. s početkom u 18:00 sati.
Komisija za zaštitu prirode HPS-a poziva zainteresirane planinare da osmisle i predlože poučne slogane u skladu s konceptom „Ne ostavljaj tragove“. Ne ostavljaj tragove je koncept zaštite okoliša i prirode koji se primjenjuje na sve aktivnosti koje uključuju provođenje slobodnog vremena u prirodi, a i šire. Ideja je jednostavna - mjesta koja obilazite ostavite u stanju jednakom ili boljem nego što ste ih zatekli. Za to su potrebni znanje, etika i dobre odluke.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja otvorilo je javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Pravilnika o zaštiti i očuvanju Parka prirode Medvednica.